"Celorepubliková energetická osvěta"

Koronavirus snížil spotřebu elektřiny v Česku o 15 procent

Koronavirus snížil spotřebu elektřiny v Česku o 15 procent

Koronavirus snížil spotřebu elektřiny v Česku o 15 procent

Spotřeba elektřiny v Česku kvůli dopadům šíření nákazy covid-19 meziročně klesla. Na konci března byla v pracovních dnech v porovnání se stejným obdobím loni nižší zhruba o sedm procent, v polovině dubna pak o 15 procent.

Podle provozovatele energetické přenosové soustavy ČEPS pokles spotřeby souvisí zejména s přerušováním výroby ve velkých závodech. Roli hraje také rozdílné počasí.

Výroba byla nižší o pětinu

Výroba elektřiny kvůli nižší poptávce klesla v polovině dubna meziročně o více než pětinu, což se týkalo především tepelných elektráren. ČEPS uvedl, že kromě snížení spotřeby je úbytek výroby způsoben také poklesem exportního salda, neboť v okolních státech dochází rovněž k poklesu spotřeby, a tím k relativnímu přebytku energie.

Pokles už od března

Zatížení tuzemské energetické soustavy je podle společnosti v poslední době v pracovních dnech mezi 06:00 a 20:00 nižší o zhruba 1200 megawattů (MW), o víkendech jde o snížení přibližně o 700 MW. Setrvalý pokles spotřeby elektřiny zaznamenává ČEPS už od 9. března. Firma uvedla, že tato situace však není mimořádná a nevyžaduje žádná speciální opatření.

Provoz v Evropě bez problémů

Pokles zatížení rozvodné sítě zaznamenali i další provozovatelé přenosových soustav v Evropě.  Provoz propojených evropských energetických soustav ale podle ČEPS zůstává spolehlivý a bezpečný, bez problémů se uskutečňuje také přeshraniční obchod s elektřinou.

„Evropští provozovatelé nyní nepřetržitě předpovídají toky elektřiny na následujících 24 hodin a každý večer koordinují možná opatření prostřednictvím videokonferencí,“ uvedl  člen představenstva ČEPS Zbyněk Boldiš. Evropská výměna údajů je podle něj navíc do značné míry automatizovaná a probíhá prostřednictvím nejmodernějších systémů informačních technologií.

ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od ERÚ. Udržuje, obnovuje a provozuje 43 rozvoden se 77 transformátory a vedení o celkové délce přes 5500 kilometrů. Sto procent akcií společnosti vlastní přes ministerstvo průmyslu a obchodu stát.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás