"Celorepubliková energetická osvěta"

Ústavní soud zrušil zákaz videa, které kritizovalo ČEZ

Ústavní soud zrušil zákaz videa, které kritizovalo ČEZ

Ústavní soud zrušil zákaz videa, které kritizovalo ČEZ

Ústavní soud (ÚS) vyhověl stížnosti spolku Greenpeace ČR a zrušil předběžné opatření, které zakazovalo ekologickým aktivistům šířit video kritizující energetický gigant ČEZ.

Video https://www.youtube.com/watch?v=uT5aGDsB78M pod názvem Pravá tvář firmy ČEZ upozorňuje na fakt, že ČEZ je čtvrtým největším znečišťovatelem ovzduší v Evropě.

Zákaz porušoval právo na svobodu projevu

Podle nálezu Ústavního soudu předběžné opatření vydané Městským soudem v Praze a potvrzené také vrchním soudem porušovalo právo na spravedlivý proces i právo na svobodu projevu.

Pravá tvář ČEZ

Spor se táhne již od roku 2018, kdy Greenpeace video zveřejnila. Spot Pravá tvář firmy ČEZ paroduje reklamu, kterou si ČEZ před tím nechal natočit. Dívka jedoucí v autě v krátkém klipu svému otci říká, že by ráda dělala něco pro lidi a něco, co neubližuje přírodě. Greenpeace vyměnila idylické záběry české krajiny a větrných elektráren za videa těžby uhlí ve velkolomu Bílina a z protestu proti znečišťování ovzduší před elektrárnou Prunéřov.

ČEZ zastrašoval a pak podal žalobu

ČEZ kvůli údajnému porušení autorských práv nejprve po Greenpeace žádal stažení videa o omluvu. Ekologická organizace video ze sociálních sítí nestáhla a taktéž se za jeho použití neomluvila. Podle svého tvrzení autorský zákon neporušila. Energetická firma se proto obrátila na soud, který video předběžným opatřením zakázal.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás