"Celorepubliková energetická osvěta"

V USA postaví největší solární elektrárnu, Češi si o tom můžou nechat zdát

V USA postaví největší solární elektrárnu, Češi si o tom můžou nechat zdát

V USA postaví největší solární elektrárnu, Češi si o tom můžou nechat zdát

Vláda prezidenta Donalda Trumpa dala povolení největšímu projektu solární elektrárny ve Spojených státech, která se má stát jednou z největších na světě. Projekt Gemini za jednu miliardu USD (25,5 miliardy Kč) bude zahrnovat také bateriové úložiště a má se nacházet zhruba 48 kilometrů severovýchodně od Las Vegas.

V Česku si investoři o podobném projektu mohou nechat jen zdát, česká vláda podporu solárním projektům systematicky utlumuje.

Energie pro čtvrt milionu domácností

Obří fotovoltaický projekt má vyrábět 690 megawattů elektřiny, což je dostatek pro uspokojení potřeb 260 000 domácností, a ročně vykompenzuje emise asi 83 000 automobilů. Vytvoří také přímo a nepřímo kolem 2000 pracovních míst a do ekonomiky přinese odhadem 712,5 milionu dolarů, a to v době, kdy se země snaží dostat z útlumu způsobeného koronavirem.

První fáze už příští rok

První fáze projektu pokrývá zhruba 28 kilometrů čtverečních federální půdy s kapacitou produkce 440 MW a má být dokončena v příštím roce. V druhé fázi bude přidána kapacita 250 MW. Dokončení je naplánováno v roce 2022.

Projekt je společným podnikem australské Quinbrook Infrastructure Partners a kalifornské Arevia Power. Ve spojení s úložištěm pro energii bude jedním z prvních v Nevadě, které bude zahrnovat i baterie schopné dodávat elektřinu i po západu slunce.

Želvám navzdory

Projekt dostal zelenou navzdory námitkám ochránců přírody, kteří tvrdí, že v Nevadě zničí tisíce akrů plochy důležité pro přežití ohrožené pouštní želvy. Ekologické skupiny se roky snažily přesvědčit úřady, aby projekt vznikl na jiném místě.

Představitelé americké vlády nepříznivý dopad na životní prostředí uznávají, nicméně výhody spojené s výrobou energie z obnovitelných zdrojů a kapacitou pro skladování elektřiny podle nich převažují.

Česká vláda podporu obnovitelných zdrojů naopak snížila

 V Česku je situace s podporou obnovitelných zdrojů zcela opačná oproti zbytku civilizovaného světa. Česká vláda nedávno schválila novelu zákona, která řeší možnou dřívější „nepřiměřenou“ podporu solárních a dalších obnovitelných zdrojů energie. Rozhodla o snížení podpory pro solární elektrárny na minimální úroveň v rozpětí stanoveném Evropskou komisí.

Maximální vnitřní výnosové procento (IRR) pro nárok na podporu má činit 6,3 procenta, dosud to bylo 8,4 procenta. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) po jednání kabinetu řekl, že dosavadní podpora byla příliš vysoká. Předseda představenstva Solární asociace označil rozhodnutí za nepochopitelné, jedná se podle něj o politickou objednávku.

Až o 10 miliard méně

Havlíček očekává, že změna podpory pro obnovitelné zdroje povede k roční úspoře na podpoře mezi sedmi a deseti miliardami korun. Celkem stát ročně vyplatí na podpoře přes 40 miliard, předloni to bylo 46,1 miliardy. Havlíček předpokládá, že se úspora rozdělí mezi pokles výdajů státního rozpočtu a snížení ceny elektřiny pro spotřebitele.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás