"Celorepubliková energetická osvěta"

Česko opět zažívá boom velkých solárních elektráren

Česko opět zažívá boom velkých solárních elektráren

Česko opět zažívá boom velkých solárních elektráren

Velké solární elektrárny jsou zpátky ve hře. Po devítileté pauze znovu v Česku vyrůstají velké fotovoltaické parky o výkonu až jednoho megawattu. Ale oproti éře živelného solárního boomu před deseti lety se podle týdeníku Hrot mnohé změnilo.

Tentokrát rostou nové panely na střechách průmyslových hal a jiných budov a nebudou již mít negativní dopad do cen elektřiny pro koncové spotřebitele.

Přispívá EU

Nové fotovoltaiky jsou taktéž dotované, nikoliv však českým státem, ale z fondů Evropské unie. Ty úspěšným zájemcům hradí 40 až 80 procent uznatelných nákladů. Jen firmy z „příliš bohaté“ Prahy nedostanou ani korunu. Zato mimo hlavní město se výstavba svižně rozjíždí. Velké střešní fotovoltaické parky vyrůstají na střechách výrobních podniků, nákupních center, velkoskladů, mrazíren i vodáren.

Zelené Lego

Na počátku roku například nainstalovala firma Dalu celkem 3570 fotovoltaických panelů na střechy výrobního závodu Lego Production v Kladně. Instalovaný výkon se těsně přiblížil hranici jednoho megawattu. Lego si od této investice slibuje ekologizaci výroby, konkrétně mu umožní snížení uhlíkové stopy o pět procent.

Další megawattové projekty

Tento projekt ale není svou velikostí ojedinělý. Další jednomegawattová solární elektrárna vyrostla na střechách výrobce zmrzlin Euroice na okraji Hradce Králové. V pořadí třetí jednomegawattová solární elektrárna má vyrůst do září na střechách výrobního podniku Thermo Fisher Scientific Brno. Tento podnik, dříve působící pod názvem FEI Czech Republic, se zabývá výrobou elektronových mikroskopů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás