"Celorepubliková energetická osvěta"

Zájem o soláry na střechách se letos zdvojnásobil

Zájem o soláry na střechách se letos zdvojnásobil

Zájem o soláry na střechách se letos zdvojnásobil

V Česku v posledních měsících roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů. Počet podaných žádostí  v rámci dotačního titulu Nová zelená úsporám se letos od ledna do května téměř zdvojnásobil, a to navzdory opatřením souvisejícím s koronavirovou epidemií.

Počet žádostí se meziročně zvýšil z 954 na 1792 a celková požadovaná částka vzrostla z 100,3 na 223,8 milionu korun.

Koruna dotace přinese u solárů tři koruny investic

„Dlouhodobě se uvádí, že jedna investovaná koruna z veřejných peněz v rámci programu NZÚ přinese další tři koruny soukromých investic. Přímo v případě fotovoltaiky se zájem o dotace pohybuje na úrovni 500 až 600 milionů korun ročně. Důležité je, že tento program se během období pandemie nijak nezastavil,“ uvedl pro ČTK ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zvýšený zájem registruje také ministerstvo průmyslu a obchodu během třetí výzvy pro fotovoltaické systémy v Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. V případě tohoto programu a výzvy je rostoucí trend dán jednoznačně skutečností, že žadatelé postupně finalizují zpracování žádostí a příloh k žádosti o podporu. K 5. květnu ministerstvo evidovalo 139 žádostí za 840 milionů korun.

Rostou velcí hráči

Trend potvrzují také firmy ČEZ a S-Power, které patří k lídrům trhu. „Od začátku roku jsme na střechy rodinných domů nainstalovali o 50 fotovoltaik víc než za stejné období loni. Pomáhala navíc i letošní teplá zima, takže se naši montéři prakticky nezastavili. Statistiky žádostí v programu OP PIK navíc ukazují, že nadále roste zájem i o solární instalace na střechách firem,“ sdělil mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

S-Power zaznamenal za leden až duben meziroční nárůst počtu objednávek i hodnoty uzavřených smluv. Jednatel společnosti S-Power Energies Jaroslav Šuvarský uvedl, že aktuální situace zájmu překvapivě i pomohla, protože řada lidí díky karanténě získala čas na to, aby dořešila dlouho odkládané projekty.

„Zatímco počet objednávek ve srovnání s rokem 2019 stoupl o deset procent – nyní evidujeme za první čtyři měsíce 500 uzavřených smluv, u jejich peněžního objemu je nárůst mnohem výraznější, celých 46 procent,“ uvedl Šuvarský. Potvrzuje se tak trend posladních let, kdy  lidé jsou ochotní investovat do obnovitelných zdrojů víc peněz. U fotovoltaik to znamená, že preferují bateriové systémy.

Pokles cen

Růstu poptávky po solárních instalacích nahrává i pokles ceny technologií. Za posledních deset let je to zhruba o 80 procent. V nejzákladnější nabídce S-Power MINI nabízí firma podle svého webu zájemcům sestavu za 120.000 Kč s tím, že polovinu pokryje dotace.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás