"Celorepubliková energetická osvěta"

Tendr na Dukovany může skončit debaklem

Tendr na Dukovany může skončit debaklem

Tendr na Dukovany může skončit debaklem

Výběru dodavatele nového jaderného bloku v Dukovanech hrozí, že skončí debaklem.  Z pěti uchazečů v soutěži nemusí kvůli nastaveným podmínkám zůstat ani jedna firma. Rusy a Číňany lze z tendru na dostavbu Dukovan vyřadit z politických či bezpečnostních důvodů.

Francouzi a Korejci stavějí příliš velké bloky, které se svým výkonem do dukovanské lokality nehodí. A americký Westinghouse chce dodat pouze samotný reaktor a nevyhovuje mu role generálního dodavatele celé stavby, uvádí týdeník Hrot.

Podle Hrotu se o tomto scénáři v odborných kruzích mluví čím dál častěji. „Nemá to kdo stavět. Rusy a Číňany si vykádrujeme předem, Američané a Francouzi asi už nic nepostaví a Korejcům pořád neběží blok ve Spojených arabských emirátech,“ uvedl na twitteru bývalý ministr průmyslu Jan Mládek. Podobných názorů, byť vesměs pod podmínkou anonymity, je slyšet mnoho.

Výstavbu má financovat stát

Na druhou stranu zaznívá v projaderných kruzích úleva či dokonce mírné nadšení. Od zrušení předchozího jaderného tendru – tehdy ještě na dva bloky v Temelíně – se po šesti letech váhání a zmatků reálně rýsuje možnost nové jaderné stavby na českém území nestavět vůbec.

Politická reprezentace včetně premiéra Andreje Babiše prolomila tabu, že stát nové reaktory nebude financovat. Naopak, dnes nabízí skupině ČEZ balík více než sta miliard korun. Bez něj by byla cena elektřiny z Dukovan více než dvojnásobná.

Problematický obchodní model

Na jaderném výboru padlo též doporučení ohledně obchodního modelu. Nakonec by se mělo jednat o kompromis. Zatímco ČEZ si chtěl výstavbu řídit sám, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl se svým týmem prosazoval EPC kontrakt – tedy výběr jednoho dodavatele, který by postavil celou elektrárnu takzvaně na klíč. Výsledkem je model nazvaný „EPC flexi“, jež umožní skupině ČEZ spolurozhodovat o dodavatelích klíčových součástí nového bloku.

ČEZ by tedy měl mít možnost ovlivnit, kdo vyrobí pro nový blok například turbínu. Podle zdrojů týdeníku Hrot z jaderného byznysu je ovšem EPC model (včetně Flexi varianty) pro dostavbu Dukovan problematický.

Důvody jsou částečně mezinárodněpolitické: Rusové a Číňané budou těžko přijatelní v roli generálního dodavatele celé stavby. Obě země „úspěšně“ pracují na své diskreditaci, viz například kauzy Koněvova socha v ruském případě či čínské vyhrožování bývalému předsedovi senátu Kuberovi kvůli cestě na Tchaj-wan. Naopak v roli „pouhého“ dodavatele primárního okruhu nebo jeho částí nemusí Rosatom tolik vadit.

Další limity

Další uchazeče limitují přírodní a geografické faktory. S ohledem na omezené množství vody pro chlazení a horší dopravní dostupnost jsou pro lokalitu Dukovany vhodné pouze bloky o výkonu do 1250 megawattů.

Korejské KEPCO i francouzský Framatome však mají k dispozici jen bloky s vyšším výkonem. Slibované reaktory nové generace o menším výkonu dnes existují pouze na papíře. Uznávanou praxí přitom je, že nový blok se má nejdříve stavět v zemi původu a teprve poté má být nabízen v zahraničí.

K tomu je nutné počítat s dalšími problémy – odpor ze strany protijaderného Rakouska a Německa, obavy menšinových akcionářů ČEZ z příliš rizikového projektu, vysoké náklady na stavbu či selhání dodavatele či subdodavatele. Ke spuštění štěpné reakce v novém dukovanském bloku povede ještě dlouhá a klikatá cesta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás