Za 30 let bude polovina elektřiny ve světě ze slunce a větru. V Česku z uranu
Většina světových ekonomik se stále více zaměřuje na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, zejména ze slunce a větru. Důvod je jednoduchý, vyplatí se to více, než výstavba spalovacích nebo jaderných elektráren. Mezi zeměmi je jen málo výjimek a jednou z nich je Česko, které se rozhodlo jít dražší cestou jaderné energetiky.
ČR nesplní cíl podílu obnovitelných zdrojů
Zatímco za 30 let bude více než polovina vyrobené elektřiny ve světě pocházet ze slunce, větru, vody, biomasy nebo jiných obnovitelných zdrojů, Česko již o 10 let dříve bude mít přes 50 procent energie z jaderných elektráren a obnovitelné zdroje budou představovat jen něco málo přes pětinu produkce.
Jak zaznělo na 15. mezinárodním energetickém fóru konaném v Praze, ČR tak zároveň nebude plnit ani závazný cíl EU, který počítá s podílem obnovitelných zdrojů v roce 2030 na úrovni 32 procent.
Investice směřují do solárních panelů a baterií
V Evropě se v současnosti investuje z 84 procent do větrných a fotovoltaických elektráren a do klasických zdrojů včetně jádra už jen minimálně.
Důvodem je stále klesající cena fotovoltaických a větrných technologií, stejně jako baterií, které slouží k jejich stabilizaci. Podle hlavního ekonoma energetické společnosti ČEZ Pavla Řežábka je markantní zlevnění technologií vidět například u fotovoltaiky. Zatímco v roce 2008 stála jedna vyrobená megawatthodina elektřiny ze solárních zdrojů celkem 350 eur, nyní je už její tržní cena 50 eur. Již dnes je tak například v Číně či USA levnější stavět fotovoltaické elektrárny místo uhelných, Velká Británie tohoto mezníku dosáhne v roce 2020 a postupně se tento trend rozšíří celém světě.
V čele jsou Čína a USA
Nejvíce do nových kapacit z obnovitelných zdrojů investují asijské země, především Čína a Indie, ale i v USA tvoří 86 procent energetických investic výdaje do zelené energetiky, například do ukládání energie formou baterií. Baterie budou hrát v příštích letech klíčovou roli, protože se do nich budou ukládat přebytky výroby, a naopak v době špiček se uložená energie bude posílat do sítě. Nahradí tak uhelné a plynové elektrárny, které se dnes nasazují v době špiček spotřeby. Jen v segmentu obnovitelných zdrojů vznikne do roku 2050 celkem 28 milionů nových pracovních míst.
Češi si trvají na rozšiřování jádra
Česká reprezentace si ale trvá na svém. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové musí země přihlížet i k energetické soběstačnosti a bezpečnosti. Prioritou je proto podle Státní energetické koncepce dostavba jaderných bloků elektráren v Temelíně a Dukovanech.
Odhadované náklady na dostavbu dosahují astronomických 250 až 300 miliard korun a stát si láme hlavu nad tím, jak bude megaprojekt financovat. Na obří zakázky si brousí zuby několik zahraničních dodavatelů, kteří cítí jednu z posledních příležitostí, jak zpeněžit své technologie v této oblasti, a to za výrazné podpory svých vlád. Kdo obří kšeft získá a kolik to bude ve finále stát není jasné, jisté je jen to, že v konečném důsledku investici zaplatí odběratelé v ceně elektřiny.