"Celorepubliková energetická osvěta"

Ekologové: Úředníci jsou s Počerady podjatí, ČEZ jim dává miliony

Ekologové: Úředníci jsou s Počerady podjatí, ČEZ jim dává miliony

Ekologové: Úředníci jsou s Počerady podjatí, ČEZ jim dává miliony

Ekologické organizace Greenpeace a Hnutí Duha trvají na tom, že Krajský úřad ústeckého kraje byl podjatý při řízení o výjimkách z limitů na ochranu ovzduší pro Počerady a další čtyři uhelné elektrárny firmy ČEZ. 

Podaly proto rozklad proti rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP), které jejich námitku podjatosti zamítlo. Výsledkem sporu může být odstavení elektráren.

Ekologové tvrdí, že kraj podepsal smlouvu o podpoře investičních záměrů ČEZ a od firmy dostává každoročně desetimilionové dary. O možné podjatosti podle nich nyní rozhodne ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Hrozí odstavení čtvrtiny zdrojů elektřiny

Spor může podle ekologů mít dalekosáhlé následky. Organizace tvrdí, že pokud nyní ministr Brabec rozhodnutí svých podřízených potvrdí a správní soudy je zruší v době, kdy již výjimky budou v platnosti, ČEZ bude muset ze dne na den odstavit pět uhelných zdrojů, které dohromady zajišťují více než čtvrtinu tuzemské výroby elektřiny.

S ohledem na dosavadní judikaturu správních soudů přitom ekologické organizace považují takový vývoj za pravděpodobný, podotkli jejich zástupci.

Výjimky do roku 2025

ČEZ na začátku března oznámil, že požádá o dočasné výjimky z emisních limitů pro některé své elektrárny a teplárny.

Mluvčí firmy Ladislav Kříž tehdy uvedl, že s instalací většiny ekologizačních opatření společnost počítá v letech 2022 a 2023, s tím, že platnost poslední z výjimek by skončila v polovině roku 2025. Investice do zlepšení parametrů má být až deset miliard korun.

Výjimka také pro soukromé Chvaletice

V posledních měsících řeší úřady také výjimku z budoucích evropských limitů emisí rtuti a oxidů dusíku pro elektrárnu Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače.

Společnost žádala, aby elektrárna mohla vypouštět ročně 303 kilogramů rtuti a 337 tun oxidů dusíku nad limit, který začne v Evropě platit od srpna 2021. Elektrárna uvedla, že k dosažení nově požadovaných limitů by byla nutná další investice 1,4 miliardy korun.

Pardubický kraj loni v létě s omezujícími podmínkami žádosti elektrárny vyhověl. Ministerstvo životního prostředí však rozhodnutí úřadu zrušilo a vrátilo k novému projednání, obsahovalo podle něj věcné i procesní vady. Kvůli námitce systémové podjatosti pardubického krajského úřadu, kterou podaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce, bylo rozhodování předáno krajskému úřadu v Olomouci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás