"Celorepubliková energetická osvěta"

Vědci testují získávání elektřiny ze stínu

Vědci testují získávání elektřiny ze stínu

Vědci testují získávání elektřiny ze stínu

Vědci v Singapuru pracují na zdokonalení nové metody získávání energie ze stínu, která by jednoho dne mohla pomáhat zajišťovat elektřinu v hustě zastavěných městech. Generátor stínové energie (SEG), který vyvíjí Národní singapurská univerzita, má potenciál získávat energii na stejném principu jako solární články, ale bez nutnosti umístění do volného prostoru s nepřerušeným přímým světlem.

Technologie by tak odstranila jednu z potenciálních nevýhod klasických fotovoltaických zdrojů, které jsou ale co do vstupních nákladů nejefektivnějším zdrojem elektrické energie. Náklady za posledních deset let klesly o čtyři pětiny a dál se snižují, takže na nově instalované zdroje již mnohdy ani nejsou potřeba dotace.

Ze světla i ze tmy

Aby fungoval efektivně, potřebuje SEG jak světlo, tak tmu. Stejně jako solární panely se spoléhá na světlo dopadající na křemíkové fotovoltaické články, v nichž vzájemným působením slunečního záření a křemíku dochází k pohlcování fotonů a uvolňování elektronů.

SEG ovšem používá panely s tenkou vrstvou zlata, stříbra, platiny nebo wolframu, v nichž rozdíl intenzity světla žene elektrony z nasvícených oblastí do stínu, a elektřina se vytváří právě v zastíněných částech článku.

Ideální do měst

Ideálním prostředím by pro stínové panely mohla být města s jejich neustále se měnící hladinou světla a stínu. Výzkum je zatím v rané fázi, ale výzkumný tým už pomýšlí na založení společnosti, která by vyráběla SEG články dostupné pro použití v domácnostech.

Panely, které zatím tým testoval, jsou velké asi šest čtverečních centimetrů a dokážou vyprodukovat jen 0,25 voltu. To znamená, že na rozsvícení žárovky nebo nabití telefonu by jich bylo potřeba asi dvacet.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás