"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina neustále zdražuje desetiprocentním tempem

Elektřina neustále zdražuje desetiprocentním tempem

Elektřina neustále zdražuje desetiprocentním tempem

Elektřina v ČR dle dat ČSÚ stále zdražuje kolem deseti procent. Během koronavirové epidemie nezlevnila na rozdíl například od pohonných hmot, naopak její cenu žene vzhůru zdražování emisních povolenek, které jsou na mnoholetém maximu.

V Česku se stále více než dvě pětiny elektrické energie vyrábí z uhlí, což přináší enormní zátěž pro tuzemské životní prostředí, a navíc je tak její cena přímo závislá na cenách povolenek.

Naopak stále levnější je produkce ze solárních i větrných elektráren, které se ale na celkové výrobě podílí zhruba jen 15 procenty. Fotovoltaiky se díky poklesu cen technologií až o 80 procent již nyní vyplatí budovat i bez státních dotací.

Zlevnění nelze čekat

„U elektřiny nelze čekat žádné výrazné zlevnění ani v budoucnosti. Ceny emisních povolenek v Evropské unii se v tomto týdnu vyšplhaly na maximum za 14 let, až na úroveň mírně nad 30 eury za tunu,“ podotkl ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Zdražování povolenek obecně znamená pro evropské elektrárny či továrny dodatečné náklady při spalování fosilních paliv, což má vliv mimo jiné i na ceny elektřiny.

Červen nebyl výjimkou

Elektřina již od druhé poloviny loňského roku vykazuje soustavně tempo meziročního zdražování zhruba v pásmu od 9,5 do 11,5 procenta, a ani letošní červen nebyl výjimkou.

Zdražování energie je jedním z klíčových důvodů, proč ceny v oblasti výroby výrazněji neklesají. Pokud by růst cen elektřiny zvolňoval, bude pokles výrobních cen v ČR plošnější a výraznější.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás