"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi spotřebovali méně elektřiny, ale zaplatili víc. Zisk ČEZ vzrostl

Češi spotřebovali méně elektřiny, ale zaplatili víc. Zisk ČEZ vzrostl

Češi spotřebovali méně elektřiny, ale zaplatili víc. Zisk ČEZ vzrostl

Polostátní energetické společnosti ČEZ vzrostl v prvním pololetí meziročně čistý zisk o devět procent na 14,7 miliardy korun. Firmě pomohl růst cen elektřiny vyrobené v ČR, který vychází z víceletého předprodeje na velkoobchodním trhu v Německu. Spotřeba elektřiny přitom kvůli koronaviru poklesla.

Jinými slovy, zákazníci odebrali méně elektřiny, ale zaplatili za ní více. Za rostoucí ceny mohou mimo jiné stále dražší emisní povolenky, které ČEZ musí platit za provoz svých uhelných elektráren, které stále tvoří největší část jeho produkce.

Ceny letos rostly až o desetinu

V návaznosti na loňský růst cen elektřiny na burze zvýšila letos většina dodavatelů koncové ceny elektřiny pro domácnosti. V průměru se toto zdražení pohybovalo v rozmezí osmi až deseti procent.

Výroba elektřiny klesla

Celkově klesl odběr elektřiny o pět procent. Spotřeba u velkých podniků byla nižší o 9,7 procenta, spotřeba domácností rostla o 4,2 procenta. Ve druhém čtvrtletí byla spotřeba elektřiny meziročně nižší o 10,7 procenta.

Povolenky zdražily

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů klesla o osm procent zejména kvůli růstu cen emisních povolenek a načasování odstávek výrobních zdrojů. Ceny povolenek se od jara zdvojnásobily až na 30 eur za tunu.

Ke snížení výroby přispěl i útlum dosluhujících uhelných elektráren, zejména uzavření elektrárny Prunéřov 1. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů vzrostla o pět procent, především díky lepším povětrnostním podmínkám v Německu i Rumunsku.

Čeká se vyšší zisk

Firma uvedla, že pandemie koronaviru na ní měla jen omezený dopad. Je to jeden z důvodů, proč pro letošní rok zvýšila očekávaný zisk na 21 až 23 miliard korun z dřívějšího výhledu 19 až 22 miliard.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás