"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi přesouvají výstavbu solárních elektráren do zahraničí

Češi přesouvají výstavbu solárních elektráren do zahraničí

Češi přesouvají výstavbu solárních elektráren do zahraničí

Kvůli chybějící státní podpoře stavějí české společnosti stále více fotovoltaické elektrárny nikoliv doma, ale v zahraničí. Příkladem je původně česká skupina Photon Energy, která postavila v Evropě a Austrálii solární elektrárny s výkonem více než 90 megawattů (MW).

Většina evropských zemí, snad až na Česko, vidí v obnovitelných zdrojích energie, jako jsou solární, větrné nebo vodní elektrárny, budoucnost udržitelné energetiky. Na obnovitelné zdroje spoléhá po odklonu od jádra a uhlí například největší evropská ekonomika Německo.

Růst zisku o pětinu

Photon Energy, která přesunula své sídlo z Prahy do Amsterdamu, má další na Slovensku, v Maďarsku, v Rumunsku, v Polsku, ve Švýcarsku a v Austrálii. Že se solárnímu byznysu v zahraničí daří, dokládají její výsledky za první pololetí, kdy zvýšila provozní zisk o 18 procent na 5,4 milionu eur (142,8 milionu korun). Konsolidované tržby se zvýšily o 17 procent na 14,2 milionu eur (373,8 milionu korun).

Covid neměl vliv

„Ačkoliv nebylo druhé čtvrtletí kvůli stále pokračující pandemii covid-19 bez problémů, jsme hrdí na to, že jsme dosáhli vysoké výkonnosti všech našich obchodních linií a oznamujeme druhé nejlepší čtvrtletí v historii naší společnosti, pokud jde o příjmy a ziskovost,“ uvedl generální ředitel Photon Energy Georg Hotar.

V roce 2016 firma vstoupila na alternativní trh pražské burzy. Její akcie jsou obchodovány na trhu Free Market. Dceřiná společnost Photon Energy Operations poskytuje provoz, servis a monitoring fotovoltaických elektráren s výkonem více než 300 MW, z toho je 130 MW v ČR. Photon Energy nedávno také uzavřela strategické partnerství s australskou technologickou společností RayGen Resources.

Výkon solárů v Česku stagnuje

Instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 v Česku stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci loňského roku v ČR instalováno asi 2045 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás