"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi letos připojili tolik nových solárů jako za celý loňský rok

Češi letos připojili tolik nových solárů jako za celý loňský rok

Češi letos připojili tolik nových solárů jako za celý loňský rok

V prvním pololetí letošního roku bylo v Česku připojeno 23 megawattů nových solárních zdrojů. Výsledek téměř dosahuje 25 MW nových solárních elektráren, které domácnosti a firmy instalovaly za celý loňský rok. V roce 2018 to bylo přibližně 11 MW.

Přírůstky jsou však stále zanedbatelné proti okolním zemím i solárnímu boomu do roku 2010. Vyplývá to z údajů Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT).

Pro vlastní spotřebu

U nových solárních zdrojů jde převážně o střešní instalace pro pokrytí vlastní spotřeby, na které lidé využívají dostupné dotační tituly. Naopak kvůli chybějící podpoře se téměř vůbec nestaví větší fotovoltaické parky.

Potenciál je desetkrát větší

Komora obnovitelných zdrojů energie upozornila, že například loňský nárůst o 25 MW byl asi desetkrát nižší než v Rakousku, násobně více fotovoltaických elektráren se podle ní na střechy instaluje také v Maďarsku a Polsku.

Ze středního, opatrného scénáře analýzy potenciálu zpracovaného komorou vyplývá, že českému trhu odpovídá roční přírůstek zhruba dvacetkrát větší, než byl loni, a desetinásobný proti letošku, tedy 400 až 500 MW ročně.

Příští rok 100 MW

„Letos očekáváme další růst fotovoltaického trhu, a to až na zhruba 50 až 55 MW nových fotovoltaických elektráren. Věříme, že v roce 2021 a 2022 se trh může dostat přes 100 MW nových fotovoltaických instalací ročně, mělo by se zvládnout ale více,“ uvedl předseda CAFT Aleš Hradecký.

Česko by přitom podle komory mohlo velmi snadno rozvoj obnovitelných zdrojů, které mohou nahradit elektřinu z končících uhelných elektráren, zaplatit z peněz hned několika evropských programů. Vedle klasických operačních programů jde o Modernizační fond, Fond spravedlivé transformace (Just Transition Fund) či peníze ze Zelené dohody (Recovery and Resilience Facility).

Soláry nevyrábí ani desetinu elektřiny

Podle dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2051 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.  Z celkového instalovaného výkonu elektráren v ČR jde podle ERÚ o 9,4 procenta. Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás