"Celorepubliková energetická osvěta"

Solární elektrárny se opět otevřely veřejnosti

Solární elektrárny se opět otevřely veřejnosti

Solární elektrárny se opět otevřely veřejnosti

Dvě desítky solárních elektráren po celém Česku se tento týden otevírají veřejnosti. Každoroční akce, kterou pořádá Solární asociace v rámci Evropského týdne udržitelného rozvoje, skončí v sobotu 26. září.

Podle organizátorů je cílem podpořit rozvoj udržitelné energetiky, představit fungování elektráren a možnosti využití sluneční energie a dát najevo, že lze žít ve společnosti, která přispívá k udržitelnému rozvoji.

Stát fotovoltaiku nepodporuje

Náklady na budování fotovoltaických elektráren v posledních deseti letech výrazně klesly. Investice na výstavbu jednoho MW solární elektrárny se snížila ze 100 na méně než 15 milionů korun. Fotovoltaika je tak bezkonkurenčně nejlevnějším a nejbezpečnějším zdrojem výroby elektrické energie.

Přesto stát její rozvoj téměř vůbec nepodporuje, a naopak pokračuje v sankcích v rámci vykonstruovaných soudních procesů se solárními podnikateli z období tzv. solárního boomu před 10 lety. Tehdy regulační úřad svou neuváženou cenovou politikou přinutil solární podnikatele ke zrychlené dostavbě fotovoltaických parků, aby si zajistili vyšší garantovanou výkupní cenu elektřiny.

Velké parky i panely na domech

Své brány otevřou jak menší střešní instalace na rodinných domech, středně velké fotovoltaiky, tak i velké solární parky.

Mezi energetickými projekty, které mohou lidé letos navštívit, je například jedna z největších fotovoltaických elektráren v ČR – Vepřek v Nové Vsi na Mělnicku, dále fotovoltaická elektrárna Bušanovice na Prachaticku, fotovoltaická elektrárna ve Velkém Meziříčí na Žďársku nebo fotovoltaická elektrárna a bateriový systém v Prakšicích na Uherskohradišťsku.

Aktuální seznam zdrojů, které prohlídky nabízí, včetně možných termínů návštěvy je na webu Solární asociace nebo na portálu Kudyznudy.cz.

Jen velmi malé přírůstky

Ke konci prvního pololetí letošního roku bylo v ČR podle dat Energetického regulačního úřadu instalováno celkem 2050,7 megawattu (MW) zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Během takzvaného solárního boomu na přelomu desetiletí se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Solární asociace je největším profesním sdružením podnikatelů v solární energetice. Sdružuje více než 450 výrobců panelů, instalačních a servisních firem, provozovatelů solárních elektráren, obchodníků s elektřinou, ale i univerzit a výzkumných pracovišť. Celkově asociace zastupuje 1211 MW instalovaného výkonu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás