"Celorepubliková energetická osvěta"

Proč mají občané doplácet na uhlobarony?

Proč mají občané doplácet na uhlobarony?

Proč mají občané doplácet na uhlobarony?

To je ta správná otázka, kterou by občané – voliči měli položit „svým“ poslancům. Proč mají občané stále platit na obnovitelné zdroje za každou MWh 599,- Kč (495,- Kč bez DPH), když se na tomto financování mají podílet i zdroje s nižší účinností při spalování hnědého uhlí? Na jedné straně každý občan platí „jako mourovatý“ a na druhé straně utíkají miliardy Kč skrytým vlastníkům, většinou do zahraničí, za vytěžené hnědé uhlí, ať již ve formě dividend či jinak, i proto, že stát není schopen si nechat za své nerostné bohatství slušně zaplatit nastavením odpovídající platby z vydobytého nerostu…

Volič – odběratel elektřiny se bude asi divit, ale zákon č. 165/2012 Sb. o financování obnovitelných zdrojů i pro rok 2021, stejně jako vláda při výpočtu výše dotace na rok 2021, peníze za neekologické spalování hnědého uhlí mají jako zdroj financování. Proč poslanci poslanecké sněmovny Parlamentu ČR (PSP) tiše a bez velké publicity již dne 11. února 2015 povinnost platit za neekologické spalování hnědého uhlí ze zákona o hospodaření energií vyškrtli k datu 30. 6. 2015?? To je ta správná otázka voliče na jeho poslance. Pro úplnost je třeba upřesnit, že návrh na vyškrtnutí vzešel z hospodářského výboru (HV PSP ČR), kde byl „někým“ navržen a HV PSP ho zařadil mezi pozměňovací návrhy, úspěšně přednesené zpravodajem zákona Milanem Urbanem.

Zajímavé bylo i samo hlasování pléna PSP, kdy pro vyškrtnutí poplatků za neekologické spalování hnědého uhlí 11. 2. 2015 hlasovalo 141 poslanců z celkového počtu 200 poslanců. Hlasovali takto: pro vyškrtnutí bylo 46 (včetně ministra průmyslu a obchodu) z celkem 50 poslanců ČSSD, stejně jako bylo pro 39 (včetně ministra životního prostředí) z celkem 47 poslanců ANO, pro bylo 31 z celkem 33 poslanců KSČM, pro bylo 11 z celkem 14 poslanců KDU-ČSL a pro bylo i 13 ze 14 poslanců Úsvitu. Jednoznačně proti byli poslanci TOP09 20 z celkem 26 poslanců a poslanci ODS 15 z celkem 16 poslanců ODS.

Proč v jednom zákoně je několik let povinnost platby stále ještě obsažena a proč přitom ani jednou nebyla Ministerstvem průmyslu a obchodu vyúčtována a vybrána? A proč byla povinnost platby z druhého zákona po půl roce vypuštěna k 30. 6. 2015? Občané by určitě rádi věděli, kdo a proč, k jejich tíži, ulevuje určité skupině podnikatelů, kteří povětšinou stejně sídlí mimo území ČR….

DOKUMENTY KE STAŽENÍ:

Pozměňovací návrhy HV PSP ze dne 2015-01-14

Historie a hlasování PSP o novele z 406_2000 Sb

Vládní návrh novely 406_2000 s vyznačenými změnami

 

Ivan Noveský

Institut pro energetiku

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás