"Celorepubliková energetická osvěta"

Miliarda sem, miliarda tam, občan stejně musí zaplatit aneb proč chce ERÚ zvýšit dotace o 2 miliardy navíc?

Miliarda sem, miliarda tam, občan stejně musí zaplatit  aneb  proč chce ERÚ zvýšit dotace o 2 miliardy navíc?

Miliarda sem, miliarda tam, občan stejně musí zaplatit aneb proč chce ERÚ zvýšit dotace o 2 miliardy navíc?

Občan, jako odběratel, platí a platí stále více a bude platit ještě více. A ti, které si platí ze svých daní, aby ho chránili, ho naopak pomáhají okrádat…. Vláda klidně odsouhlasí navýšení příspěvku ze státního rozpočtu v rozporu se zákonem. ERÚ chce další 2 miliardy Kč. Proč a pro koho??

Podívejte se na graf a počítejte se mnou. V roce 2019 bylo na podporu obnovitelných zdrojů, dle státní společnosti OTE, která peníze spravuje, vyplaceno celkem 45,61 mld. Kč. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), dle zákona č. 165/2012 Sb., vykázalo, že spotřebitelé si připlatili v roce 2019 na obnovitelné zdroje celkem 19,2 mld. Kč. Za prodej povolenek v roce 2019 mohlo dostat MPO na obnovitelné zdroje od Ministerstva životního prostředí cca 7 mld. Kč, zhruba stejně, jako dostalo v roce 2018. Státní dotaci stanovila vláda ve výši 26,18 mld. Kč. Celkem tedy dle §28 zákona č. 165/2012 Sb. bylo určeno na podporu všech obnovitelných zdrojů 52,38 mld. Kč.

V této sumě chybí velká část poplatků, která by ev. mohla dosahovat až 15 mld. Kč, za elektřinu exportovanou přes přenosovou soustavu (PS), která, na rozdíl od elektřiny exportované přes distribuční soustavy, není dle zákona č. 165/2012 Sb., osvobozena od poplatků. Je zajímavé, že ani MPO nemá informace o výběru těchto poplatků…Do této sumy se také nezapočítává mimořádná daň, kterou platí pouze solární elektrárny, uvedené do provozu v roce 2010, ve výši cca 2,2 mld. Kč za rok, a kterou eviduje Ministerstvo financí.

Již v minulosti bylo několikrát od spotřebitelů vybráno a na dotacích přiděleno o mnoho miliard Kč více, než bylo vyplaceno obnovitelným zdrojům. Pokud i v roce 2019 částky určené na obnovitelné zdroje ve výši 52,38 mld. Kč významně převýšily vyplacenou podporu 45,61 mld. Kč, tj. saldo 6,77 mld. Kč (se započítáním solární daně a vybraných poplatků za exportovanou elektřinu přes PS daleko více), kam se ty přebytky poděly a proč naopak chce ERÚ navýšit státní dotace na rok 2021 o další 2 mld. Kč?

To, že premiér, již před více než rokem, avizoval kontrolu výběru a užití prostředků na obnovitelné zdroje, které mělo a mohlo odkrýt úniky miliard Kč, zjevně Radu ERÚ nezajímá. Přesto, či snad právě proto, chce do nepřehledného systému „nasypat“ další miliardy. Komu asi, když víme, že předchozí Rada ERÚ byla, pro své údajné vztahy s distributory, odvolána??

Ivan Noveský
Institut pro energetiku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás