"Celorepubliková energetická osvěta"

V Česku vzniká unikátní komunitní solární elektrárna

V Česku vzniká unikátní komunitní solární elektrárna

V Česku vzniká unikátní komunitní solární elektrárna

V Česku vznikne unikátní komunitní solární elektrárna. Její vytvoření umožní chytré přenosné solární panely  Supersola. Ty nepotřebují žádná speciální povolení, lze je zapojit během několika minut připojením do elektrické zásuvky. Cena jednoho panelu o výkonu 300 wattů činí podle webu projektu asi 16.000 Kč. Za projektem Sunenergie stojí podnikatelé Ondřej Slačálek a Jan Kaše.

Nahradí uhelnou elektrárnu

Součástí komunitní elektrárny se podle zakladatelů projektu může stát každý, kdo si panel zakoupí a zapojí. Podle nich tak může být instalovaný výkon díky rozmístění kdekoli po republice mnohem vyšší než jakýkoli solární park, který v ČR dosud existuje. Pokud bude komunita dost velká, může podle Kašeho nahradit třeba i uhelnou elektrárnu. „Pro dosažení cíle přitom stačí, aby se do projektu zapojilo alespoň pět procent českých domácností,“ podotkl. Podle něho výkon komunitní elektrárny představuje součet výkonu jednotlivých přenosných elektráren u lidí doma.

Stačí jen zásuvka

Kaše upřesnil, že pro panel je třeba najít slunné a ploché místo, například střechu garáže, terasu nebo kousek zahrady.  Není potřeba nikam nic šroubovat nebo připevňovat. Panel se zapojí do zásuvky na okruh, na kterém běží spotřebiče, které chce uživatel panelem zásobovat. Zakladatelé projektu nicméně poukazují na nepřipravenost české legislativy, která zatím nepočítá s povolenými drobnými přetoky energie, jako tomu je v ostatních evropských zemích.

Až tři panely na střeše

Uživatel by měl být podle výrobců zodpovědný a měl by si zapojit jen tolik panelů, kolik přes den jeho domácnost spotřebuje, například na běžící ledničku, wi-fi router, pračku, zabezpečovací zařízení, v létě pak na bazén nebo zavlažování zahrad. V tuto chvíli je podle nich možné si do sítě zapojit až tři panely.

Instalovaný výkon solárních elektráren v ČR od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. V posledních měsících navzdory dopadům šíření koronaviru však roste zájem o fotovoltaické instalace na střechy domů, shodli se už dříve největší prodejci na trhu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás