"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi postavili v Chile dalších pět solárních elektráren

Češi postavili v Chile dalších pět solárních elektráren

Češi postavili v Chile dalších pět solárních elektráren

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, postavila v Chile pět solárních elektráren za miliardu korun. Firma tak v této jihoamerické zemi dokončila již 11 elektráren a do konce roku plánuje připojit do tamní sítě další dvě.

Pět nově postavených elektráren má celkový instalovaný výkon téměř 40 megawattů (MW). Po projektu Bicentario a více než desetimegawattové elektrárně Santa Fe byla do chilské sítě připojena ještě stejně velká elektrárna Ovalle Norte a sedmimegawattové solární parky El Paso a Meco Chillan.

„Akcelerací výstavby projektů v Chile máme úspěšně nakročeno k dosažení cíle 500 MW celkového instalovaného výkonu realizovaného v rámci naší skupiny Solek do konce roku 2023,“ řekl zakladatel a majoritní vlastník Solek Holding SE Zdeněk Sobotka.

Pomohla změna klimatu

Firma uvedla, že rozvoj fotovoltaiky v Chile souvisí s tamním národním klimatickým záměrem stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Region Maule, který se dosud soustředil na výrobu elektřiny z vodních elektráren, musí měnit plány v důsledku klimatických změn. Kvůli období sucha tu vzrostl počet fotovoltaických projektů o 300 procent.

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

Vznikají další desítky solárních parků

Solek má aktuálně ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 260 MW. Současnou strategií je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale také vlastnit a provozovat. Na začátku listopadu skupina uvedla, že vydá dluhopisy až za pět miliard korun. Podotkla, že výnos z dluhopisového programu na použije k investicím do výstavby dalších solárních parků především na jejím tradičním trhu v Chile a nově také například na Kypru.

Česko stagnuje

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás