"Celorepubliková energetická osvěta"

Počet nových solárních elektráren se zdvojnásobil, přesto Češi zaostávají

Počet nových solárních elektráren se zdvojnásobil, přesto Češi zaostávají

Počet nových solárních elektráren se zdvojnásobil, přesto Češi zaostávají

V minulém roce bylo v Česku instalováno 6293 nových solárních elektráren o celkovém výkonu 51,4 megawattu (MW). To je více než dvojnásobek proti roku 2019, kdy vzniklo 2905 zdrojů o výkonu 25,1 MW.

I přes tento pozitivní trend ale ČR zaostává za většinou Evropy a stále nevyužívá svůj potenciál. Důvodem je nedostatečná podpora státu pro nové velké solární zdroje. Větší pozemní solární elektrárna nebyla opět postavena ani jedna a převládaly instalace na střechách, uvedla Solární asociace.

 

Česko až za Maďarskem i Polskem

Podle dat evropské fotovoltaické asociace SolarPower Europe v roce 2020 vzrostl počet instalovaných solárních elektráren v zemích EU proti předchozímu roku o 11 procent na 18,2 gigawattu. Mnohem víc solárních elektráren než v Česku se podle ní instaluje nejen například v Belgii nebo Maďarsku, ale i v tradičně uhelném Polsku.

 

Vedou střechy

Tahounem české fotovoltaiky se loni staly komerční instalace na střechách podniků a továren. Celkem jich loni vzniklo 1373 s celkovým výkonem 28,8 MW. Asociace uvedla, že většina vznikla díky podpoře, kterou mohly firmy čerpat z Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Průměrný instalovaný výkon nově instalovaných solárních zdrojů vzrostl loni v ČR z 7,3 kilowattu (kWp) na 8,3 kWp.

 

Roste zájem o rodinné soláry

Rostoucí zájem o střešní fotovoltaiku potvrdil podle asociace loňský rok navzdory koronaviru také v segmentu malých střešních elektráren na rodinných domech. Podle dat ministerstva životního prostředí k programu Nová zelená úsporám bylo loni schváleno 4846 žádostí o podporu pro instalace solárních elektráren s celkovým instalovaným výkonem 22,6 MW. Jedná se o téměř dvojnásobný nárůst proti roku 2019, sdělila asociace.

„Je dobře, že se v Česku už nestaví pouze malé, rodinné solární elektrárny, ale i větší komerční instalace na střechách podniků. Pro dosažení cílů národního klimatického plánu však potřebujeme restartovat i výstavbu velkých solárních elektráren například na bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,“ uvedl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář. Šancí na další rozvoj větších solárních elektráren mohou být podle asociace peníze z Modernizačního fondu.

 

Dva GW ze slunce

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren v posledních letech sice postupně roste, roční přírůstky jsou ale proti takzvanému solárnímu boomu stále malé. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí 2020 v ČR instalováno asi 2051 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Při solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Pozůstatkem této doby je každoročně vyplácená podpora. Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás