"Celorepubliková energetická osvěta"

Uhelné elektrárny vypouští v zimě enormní množství emisí, stát selhal

Uhelné elektrárny vypouští v zimě enormní množství emisí, stát selhal

Uhelné elektrárny vypouští v zimě enormní množství emisí, stát selhal

Česko je v zimních měsících stále z převážné části závislé na neekologických uhelných zdrojích. Jejich podíl na začátku ledna podle údajů ČEPS přesáhl 50,2 procenta. Při růstu spotřeby elektřiny v zimě proti letní sezóně o 30 až 40 procent to znamená enormní emise znečišťujících látek do ovzduší.

Největší znečišťovatelé v zemi, elektrárny Počerady a Chvaletice v současnosti jedou na plný výkon. Znamená to desítky tun skleníkových plynů a kilogramy jedovaté rtuti denně. Znovu se ukazuje, že stát není dostatečně razantní v útlumu uhelné energetiky a podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Uhelná komise na začátku prosince doporučila ukončit využívání uhlí v pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, nicméně stále není zcela zřejmé, čím jej nahradí. Podpora výstavby velkých solárních a větrných zdrojů státem je mizivá a dostavba kontroverzního nového jaderného bloku v Dukovanech ještě ani nezačala a doprovází ji řada otazníků ohledně financování i termínu dokončení.

Pálení uhlí na plný výkon

V mrazivých a bezvětrných dnech, jaké jsou nyní, jedou podle mluvčího uhelné energetické skupiny Sev.en Energy Petra Duška všechny elektrárny často na plný výkon. „Elektrárna Počerady měla nejvíce napilno v listopadu, kdy využila 78 procent své výkonové kapacity a vyrobila 564 gigawatthodin (GWh) elektřiny,“ uvedl Dušek.

Elektrárna Chvaletice, která je dalším uhelným zdrojem skupiny, podle něj během prosince dosáhla ve výrobě jedné z nejvyšších denních hodnot a od Nového roku jede kromě nočních hodin téměř výhradně na maximum. Počerady ročně vypustí do ovzduší 4700 tun skleníkových plynů a téměř 400 kg rtuti, Chvaletice dokonce přes půl tuny rtuti za rok.

Kritizované výjimky

Spalování uhlí v elektrárnách kritizují ekologové. Na začátku ledna uvedli, že žádost o výjimku ohledně emisí rtuti pro elektrárnu Počerady je v rozporu se zákonem. Není podle nich jasné, zda by elektrárna začala v budoucnu limity plnit, provozovatel také podle nich tají část podkladů. Elektrárna by díky výjimce mohla vypouštět čtyřnásobné množství rtuti proti limitům na ochranu zdraví. Organizace Arnika loni uvedla, že Počerady byly v roce 2019 po elektrárně Chvaletice druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti.

V létě posiluje fotovoltaika i jádro

Z dat ČEPS vyplývá, že tento čtvrtek činil podíl parních, tj. uhelných zdrojů na výrobě elektřiny v Česku 50,23 procenta. Následovaly jaderné elektrárny s 32,21 procenta a plynové a paroplynové elektrárny s 10,71 procenta.

Například na fotovoltaické elektrárny připadalo 0,08 procenta. V letních měsících se rozvrstvení mění, vyplývá dále z dat. Například loni 10. července, když venkovní teploty v ČR překračovaly tropických 30 stupňů Celsia, pokrývaly největší část výroby jaderné elektrárny s 40,82 procenta, následovaly parní, tj. uhelné elektrárny s 30,40 procenta a plynové a paroplynové elektrárny s 14,07 procenta. Významný podíl měly i fotovoltaické elektrárny, na které připadalo 6,26 procenta.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás