"Celorepubliková energetická osvěta"

STRAŠENÍ BLACKOUTEM V ČESKU ZABÍRÁ, HLAS ROZUMU ZNÍ Z ČEPS

STRAŠENÍ BLACKOUTEM V ČESKU ZABÍRÁ, HLAS ROZUMU ZNÍ Z ČEPS

STRAŠENÍ BLACKOUTEM V ČESKU ZABÍRÁ, HLAS ROZUMU ZNÍ Z ČEPS

Spolehlivou dodávku elektřiny vnímáme jako jednu z hlavních civilizačních vymožeností. Naše závislost na tom, že v zásuvce bude vždy požadované napětí, roste. S tím souvisí i obava z masivního dlouhodobého výpadku. Takového, který si opravdu zaslouží zlověstné označení blackout.

Češi ho nikdy nezažili, o to víc o něm četli. Blackout se totiž používá i jako strašák. Názorně se to projevilo po mimořádné události, která evropskou přenosovou síť ovlivnila na konci prvního lednového týdne. Ze spotřebitelů ji nikdo nezaznamenal, což je dobrá zpráva ukazující robustnost přenosových sítí, postupů pro mimořádné události, efektivitu mezinárodní spolupráce i profesionalitu lidí, kteří v dispečincích elektrizačních soustav i elektráren vše zajišťují.

Mediální obraz ale vypadal jinak. Evropě hrozil masivní blackout, hlásal jeden z největších českých zpravodajských webů, který titulek vyšperkoval absurdním dodatkem „Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí“. No neklikněte. Kdo pochybuje o kompetenci zpravodajství, mohl se další dny utvrdit na odborných webech. Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny, hlásal web Aktivní zóna, tedy zdroj identifikující se jako on-line časopis Jaderné elektrárny Dukovany. Co by mohlo být důvěryhodnější.

Text, kde obtížnost situace popisoval například směnový inženýr, má ale malou vadu. Už ho nedohlevali dáte, byl stejně jako další článek pocházející z Dukovan smazán. „Připravujeme jeho aktualizaci,“ reagoval na dotaz útvar komunikace dukovanské elektrárny, ale neuvedl, proč je před aktualizací nutné článek smazat.
Vysvětlení poskytla na začátku týdne reakce společnosti ČEPS, která českou elektrizační soustavu řídí. Jasně vyvracela přehnané obavy z toho, že by porucha vzniklá na jihovýchodě Evropy mohla ohrozit dodávky elektřiny u nás. Příznačné je, že rozhovor se svým expertem společnost ČEPS dostala na web, jenž blackoutovou mánii (které už se chytli i někteří politici) rozjel, jen jako komerční prezentaci.

Proč „boj s blackoutem“ tak táhne? Majitelům velkých zdrojů umožňuje zdůraznit, jak jsou důležití. Podobně jako „dukovanští“ přifoukla předloni v létě přínos své elektrárny při poruše jednoho vedení ve východních Čechách společnost Sev.en. Jistě jen shodou okolností v té době usilovala o výjimku na limity emisí rtuti a oxidů dusíku.

Strašení blackoutem, s nímž je u nás spojeno dštění síry na nepředvídatelné obnovitelné zdroje, je hloupý zlozvyk. Je to jako v bajce o pasáčkovi ovcí a vlkovi. Pokud volání „blackout, blackout“ bude znít bezdůvodně, lidé otupí. Přitom je potřeba, aby chápali, proč je nutné provádět investice zvyšující odolnost sítí. Už proto, že to nakonec platí v účtech.

zdroj: Hospodářské Noviny

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás