"Celorepubliková energetická osvěta"

Celou výstavbu Dukovan nakonec zaplatí daňoví poplatníci

Celou výstavbu Dukovan nakonec zaplatí daňoví poplatníci

Celou výstavbu Dukovan nakonec zaplatí daňoví poplatníci

Výstavbu nového jaderného bloku v Dukovanech bude nakonec plně financovat stát bez přispění ČEZ. Kontroverzní stavbu s odhadovanými náklady nejméně 160 miliard korun tak celou zaplatí daňoví poplatníci. Na videokonferenci o budoucnosti české energetiky o modelu financování informoval vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Podle něj se nyní už jedná o konkrétním řešení, jak výstavbu bloku zaplatit.

Česko na rozdíl od většiny evropských zemí sází do budoucna právě na jadernou energetiku, která by měla nahradit utlumované uhelné zdroje. Až na dalším místě je rozvoj obnovitelných zdrojů včetně solárních a větrných elektráren, jejichž výstavbu ale stát v současnosti téměř nepodporuje.

ČEZ se nechtěl dohodnout
Diskuse o tom, jaký podíl investice by měl ČEZ hradit ze svého, skončila podle Míla rozhodnutím předsedy vlády Andreje Babiše o stoprocentním financování ze strany státu, protože dohoda nebyla nalezena. Hlavním důvodem je podle něj cena peněz.

O tom, že by stát mohl stavbu nového jaderného zdroje v Dukovanech financovat zcela sám, mluvil už na konci ledna vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Uvedl, že je to varianta pro případ, že by zapojení ČEZ do placení bylo příliš drahé. Při plném financování by podle něj stát získal nižší úrokovou sazbu. Podle původních plánů se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent pak měl zaplatit ČEZ.

Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž reagoval, že firma je připravená spolupracovat na nastavení kterékoliv z variant financování tak, aby naplňovala očekávání státu i péči řádného hospodáře pro ČEZ. Veškeré úspory z financování se podle něj promítnou do snížení ceny elektřiny pro spotřebitele.

Covid přípravu zdržel
Postup Česka při financování bude závislý i na schválení ze strany EU. Koronavirová pandemie ale některá jednání znemožnila a příprava řady podkladů pro Brusel se zdržela. Spuštění tendru na stavbu nového dukovanského bloku podle Míla nemá smysl bez politické shody.

Tématem jednání mezi vládou a opozicí jsou v poslední době především bezpečnostní otázky. Část opozice mimo jiné navrhla uzákonit to, že stát by nesměl využít nabídky firem ze zemí, které nepřistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách, tedy například z Ruska a Číny.

Tendr zřejmě bez Číny, ale s Ruskem
Havlíček koncem ledna po jednání se zástupci politických stran oznámil, že do tendru pravděpodobně nebude připuštěna Čína, Rusko ale ve hře zůstává. Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech schválila česká vláda loni.

Mezi možnými uchazeči dukovanského tendru jsou podle dostupných informací ruský Rosatom, čínská společnost CGN, severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás