"Celorepubliková energetická osvěta"

Provozovatel malé fotovoltaiky: Stát solárníky stále diskriminuje

Provozovatel malé fotovoltaiky: Stát solárníky stále diskriminuje

Provozovatel malé fotovoltaiky: Stát solárníky stále diskriminuje

Český stát provozovatelům fotovoltaických elektráren neustále hází klacky pod nohy. Posledním diskriminačním krokem je novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která fotovoltaice přisuzuje nejnižší výnosnost.

Podle provozovatele malé fotovoltaické elektrárny z Broumova Jaroslava Šefce stát od roku 2009 podmínky změnil již osmkrát a novela je devátou změnou.

Po 10 letech neví, kolik od státu dostanou

Šefcovi podle jeho slov chybí stabilita investorského prostředí. „Ani po deseti letech provozování totiž nevím, jak, kdy a kolik nám vlastně stát zaplatí za elektřinu, o kterou nás prosil, abychom ji vyráběli. A k tomu teď přichází vládní novela zákona o podporovaných zdrojích energie, která zase mění pravidla jako už tolikrát v minulosti,“ uvedl v rozhovoru pro Haló noviny.

Diskriminační novela

Současný vládní návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie nastavil pro nárok na státní podporu nejvyšší výnosové procento u fotovoltaiky na 6,3 procenta, což je nejméně ze všech podporovaných zdrojů. Podle Šefcova vyjádření v Haló novinách je to méně, než úvěry bance a ze strany státu jde o jasnou diskriminaci.

Zvažuje konec

„Provozování elektrárny mě sice neskutečně baví, ale mrzí mě, že se nemůžu spolehnout na protistranu, tedy na stát, v tom, že dodrží, co slíbila. Do fotovoltaiky jsem investoval nemalé prostředky a v případě schválení novely zvážím ukončení provozu elektrárny. Už to pro mě nebude finančně výhodné,“ dodal.

Šefc se u záměru provozovat fotovoltaiku inspiroval u svého tchána, který už od devadesátých let provozoval dvě malé vodní elektrárny, na kterých vyráběl čistou zelenou elektřinu. V roce 2008 se rozhodl vybudovat s podporou státu vlastní solární elektrárnu. Kvůli financování museli se ženou prodat byt v Brně a podepsat bianco směnku v bance.

Elektrárnu o výkonu 426 kW dokončili 23. prosince 2009, tedy sedm dní před finálním termínem. Záhy se z médií v rámci tažení proti tzv. solárním baronům začal dozvídat, že je ten špatný, který okrádá druhé. Elektrárna si na sebe vydělala první dva roky, třetí rok museli Šefcovi do firmy vložit vlastní zdroje.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás