"Celorepubliková energetická osvěta"

Rosatom z kola ven. Česko by mělo konečně zvážit svou jadernou budoucnost

Rosatom z kola ven. Česko by mělo konečně zvážit svou jadernou budoucnost

Rosatom z kola ven. Česko by mělo konečně zvážit svou jadernou budoucnost

Nedávné odhalení, že za výbuchy muničních skladech Vrbětice stojí ruští agenti, znamenalo v rámci českých sankcí zřejmě definitivní vyřazení ruského Rosatomu z tendru na výstavbu nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Podle redaktora týdeníku Hrot Jana Brože má diskvalifikace uchazeče tlačeného částí tuzemské politiky potenciál uvolnit napětí a poskytnout prostor pro přehodnocení nejen tendru, ale smysluplnosti celé jaderné budoucnosti Česka.

„Nekritická víra v budoucí Dukovany a snaha prosadit, aby je za každou cenu stavěl favorizovaný uchazeč, totiž v posledních letech už v zárodku zabíjely veškeré debaty o rozumných alternativách pro případ, že žádné budoucí Dukovany nebudou,“ říká Brož.

Obnovitelné zdroje Česko asi nespasí, mohly by však sehrát mnohem významnější roli, kdyby jim ministerstvo průmyslu pod vlivem Hradu nestavělo do cesty nesmyslné překážky. Jak v minulém vydání Hrotu upozornil uhlobaron Petr Paukner, na rozdíl od okolních zemí v České republice chybějí třeba kapacitní platby pro uhelné elektrárny, které by v případech nepříznivého počasí dokázaly výrobu z obnovitelných zdrojů nahradit.

Pro masivní výrobu elektřiny z ruského plynu podle Brože chybí prakticky jakékoliv analýzy. Jde sice o řešení na přechodnou dobu, ale třeba se v řádu deseti dvaceti let podaří dotáhnout do konce vývoj ekonomicky výhodnějších malých modulárních reaktorů.

Chybí také schopnost přiznat si, že by Česko mohlo být někdy v budoucnu importérem elektřiny ze zemí, které mají příhodnější podmínky pro její výrobu, a s touto strategií počítat. „Všechny tyto otázky si měl stát položit už dávno, doba jim však nepřála. Nyní je šance to změnit,“ uzavírá.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás