"Celorepubliková energetická osvěta"

Česko stále preferuje Dukovany. Obnovitelné zdroje jsou ale 10krát levnější

Česko stále preferuje Dukovany. Obnovitelné zdroje jsou ale 10krát levnější

Česko stále preferuje Dukovany. Obnovitelné zdroje jsou ale 10krát levnější

Obnovitelné zdroje v Česku vyrobí 13 procent elektřiny a toto číslo se téměř celé desetiletí nemění. Zatímco téměř ve všech ostatních zemích Evropy (a ještě více v USA, Asii či Africe) se obnovitelné zdroje rozvíjí, u nás se zejména ministerstvo průmyslu a obchodu zabývá jejich brzděním, uvedl v komentáři v Lidových novinách vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.

Novela zákona o podporovaných zdrojích, která může zavést podpůrná schémata pro obnovitelné zdroje, vznikala na ministerstvu průmyslu velmi pomalu a poslanci a poslankyně se jí zabývají jen tehdy, když na ni dojde řada. Zatímco zákon všeobecně známý jako „Lex Dukovany“ tlačí nejen ministr, ale také speciální zmocněnec vlády, a svolávají se kvůli němu mimořádné schůze sněmovny.

Nesmyslný projekt

Přestože je to z hlediska potenciálu výroby elektřiny i ceny úplně absurdní, pro vládu je svatostánkem budoucí energetiky nový jaderný reaktor. Přitom nesmyslná je i představa, že nové reaktory nahradí uhlí, které z ekonomických důvodů skončí zhruba deset let předtím, než se může rozjet nový reaktor, který navíc jen nahradí stávající dukovanské bloky.

Stále nevyřešené je ukládání jaderného odpadu z nového bloku i bezpečnost. Cena nového bloku v Dukovanech je navíc odhadovaná na astronomických 500 miliard korun, což je desetkrát tolik, co stál Temelín a 50krát náklady na Dukovanský jaderný blok v 80. letech.

Ceny elektřiny kvůli jádru porostou

Vzhledem k obtížně odhadnutelnému vývoji ceny elektřiny je zřejmé, že jaderné i obnovitelné zdroje budou potřebovat podporu formou garantované ceny pro svoji produkci. „Když si představíme, že průměrná cena elektřiny bude na úrovni 60 eur za jednu megawatthodinu, tak by nové větrné elektrárny inkasovaly podporu necelá dvě eura za vyrobenou megawatthodinu, zatímco u jaderného bloku by šlo v optimistické variantě o desetinásobek. Velké solární elektrárny by se při uvedené ceně elektřiny již obešly bez podpory. Cena obnovitelné elektřiny totiž dlouhodobě klesá, cena jaderné roste,“ podotkl Koželouh.

Zájem o obnovitelné zdroje má i ČEZ

Fakt, že budoucnost patří obnovitelným zdrojům, signalizují i velké energetické firmy včetně ČEZ. Poptávka lidí i obcí po vlastní výrobě energie roste, stejně tak tlak ekologických organizací. A naděje dávají peníze bohatších států EU, které jsou ochotny modernizaci naší energetiky z velké části zaplatit.

Obnovitelné zdroje desetkrát levněji

Přesto se stát soustředí hlavně na nový reaktor v Dukovanech, který by začal (přibližně v roce 2040) vyrábět devět milionů megawatthodin elektřiny ročně. Přitom nově postavené obnovitelné zdroje energie by realisticky mohly ve stejné době vyrábět již 20 milionů megawatthodin za rok.

Samozřejmě bude potřeba stavět zároveň kapacity na akumulaci energie (zvyšující se podíl fotovoltaických a větrných elektráren bude přinášet období přebytků i nedostatku aktuální výroby elektřiny), ať už baterie či výrobu syntetického metanu pro pozdější spálení. Stále to však vyjde zhruba desetinásobně levněji než půl bilionu na nové Dukovany.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás