"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina půjde nahoru – část 1

Elektřina půjde nahoru – část 1

Elektřina půjde nahoru – část 1

Domácnostem i firmám s největší pravděpodobností zdraží elektřina. Dodavatelé ji nyní nakupují na energetických burzách až o 40 procent dráž než před rokem.
Dodavatelé, kteří prodávají energii koncovým zákazníkům, nakupují silovou elektřinu jako komoditu na burzách, a to zpravidla v předstihu. Nyní si chystají zásoby na rok 2022. Silová elektřina už několik měsíců zdražuje, což se bezpochyby odrazí i v chystaných cenících.

Dlouhodobý trend

„Ceny elektřiny na burze PXE rostou od loňského října. Nyní jsou o třetinu vyšší, než byly loni na podzim, a pohybují se kolem 60 eur za megawatthodinu,“ říká Jan Schindler, analytik portálu TZB-info.cz. Dodává, že zdražování se už dotklo i koncových spotřebitelů.
„Od ledna ceny elektřiny pro domácnosti přestaly klesat a v posledních dvou měsících začali někteří dodavatelé ceny navyšovat.“
Na růstový trend poukazují i samotní dodavatelé, kteří nyní nakupují zásoby elektřiny na příští měsíce.
„Průměrná cena na komoditních burzách vzrostla meziročně o 12 eur za megawatthodinu.
Nejde ale jen o elektřinu. Podražila i průměrná cena zemního plynu na rok 2022, a to o 3,5 eura za mega watthodinu,“ upřesňuje mluvčí společnosti E. ON Martina Slavíková.
Zatímco nyní nakupují dodavatelé megawatthodinu elektřiny za cenu kolem 60 eur, v předchozím období, kdy pořizovali zásoby na letošní rok, platili zhruba 44 eur za megawatthodinu. Nárůst je proto citelný. „Naštěstí tento trend kompenzuje silná koruna, a tak se zdražení nepromítá v plném rozsahu,“ dodává Hana Novotná, mluvčí společnosti Bohemia Energy.

Zdražuje se kvůli emisím

Hlavním důvodem zdražování silové elektřiny je podle Martiny Slavíkové výrazný nárůst ceny emisních povolenek. Výrobci, kteří produkují elektřinu například v uhelných elektrárnách nebo jiných zdrojích vypouštějících emise, musejí tyto povolenky nakupovat. Náklady pak započítávají do ceny energií.
„Cena emisní povolenky je letos v průměru o 13 eur za megawatthodinu vyšší, prodává se za 45 eur. Souvisí to mimo jiné i s upravenými charakteristikami započatého regulačního období a pravděpodobně také s významnými spekulacemi finančních investorů,“ míní Slavíková.
Emisní povolenky vnímá jako jeden z faktorů ovlivňujících cenu elektřiny i analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Současně upozorňuje i na další – například očekávání pozitivního vývoje ekonomiky, což by mělo přinést vyšší poptávku po energiích. „Naopak negativním faktorem je očekávání dostupné nabídky energie v důsledku odstavování německých jaderných elektráren. S časovým odstupem se to musí projevit v koncových cenách. Na podzim proto očekávám zdražování,“ dodává.

Nahoru jdou hlavně fixace

Jak moc se nárůst ceny silové elektřiny nakonec promítne do ceníků dodavatelů, bude záležet na řadě věcí. Jednou z nich je i nákupní strategie dodavatelů. Někteří se snaží nakupovat energii postupně, za různou cenu a případně ji svým zákazníkům fixovat. Další otázkou je, jak se zachovají velcí hráči, vůči nimž se vymezují menší dodavatelé. V minulosti se již mnohokrát potvrdilo, že pokud zdražují společnosti, jako je ČEZ nebo E. ON, odhodlají se k podobnému kroku i další energetické firmy.
První vlna zdražování už přitom proběhla. Ke zvýšení cen některých svých fixovaných produktů přistoupily například společnosti ČEZ, E. ON nebo Bohemia Energy. A přidaly se i některé menší firmy. V průměru ceny narostly zhruba o deset procent, a to u nových fixovaných produktů. Pro zákazníky to znamená, že se jich vyšší cena začne týkat až ve chvíli, kdy jim poběží nové období fixace. Smlouvy s fixovanými cenami se pak většinou uzavírají na rok nebo na dva.
„Zdražování se zatím týká zejména produktů s garancí fixní ceny elektřiny na určitou dobu. Je ale předpoklad, že ceny na burze budou nadále růst. To vyvolá všeobecné zdražování elektřiny pro konečné spotřebitele v následujících měsících,“ domnívá se Jan Schindler.
Podle Hany Novotné ze společnosti Bohemia Energy je téměř jisté, že dodavatelé zdraží nejpozději od počátku příštího roku, pokud se ceny silové elektřiny nakupované na rok 2022 významně nesníží.

„Nárůst ceny silové elektřiny o deset procent se projeví navýšením zhruba o čtyři procenta v celkové ceně, a to včetně regulovaných poplatků. Takže případné zdražení silové elektřiny o 30 procent by znamenalo zhruba 12procentní zvýšení celkových plateb za elektřinu,“ uzavírá.

12 eur za MWh činí meziroční nárůst průměrné ceny elektřiny na komoditních burzách.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás