"Celorepubliková energetická osvěta"

Elektřina zdražuje, lidé si připlatí – část 2

Elektřina zdražuje, lidé si připlatí – část 2

Elektřina zdražuje, lidé si připlatí – část 2

Zdražuje se hlavně u fixací. Česko patří v EU k nejdražším.

Pokles cen elektřiny během loňska byl jen dočasný. Ceny na burze, kde dodavatelé kupují energii pro své zákazníky, stouply od listopadu zhruba o 40 procent. A první obchodníci už tenhle cenový skok promítají do svých ceníků. Zatím se to týká především zákazníků, kterým se obnovuje fixace.
Ke zvýšení cen u svých fixovaných produktů už přistoupili hlavní hráči, jako ČEZ, E. On či Bohemia Energy, i někteří menší. Zdražení proti předchozímu ceníku je obvykle kolem deseti procent. Zákazníků se nová cena dotkne až ve chvíli, kdy jim začne běžet nové období fixace. Obvykle se uzavírají na jeden, dva či tři roky.
Až na výjimky se vzestup cen netýká produktů na dobu neurčitou (tedy bez fixace). Ceníky bez dlouhodobého úvazku však bývají zpravidla dražší. U jednotlivých dodavatelů záleží i na tom, z jaké úrovně ceny zvedají. Ne každý totiž loni po pádu cen na burze v důsledku pandemie přistoupil ke zlevnění.
ČEZ na podzim plošně zlevnil elektřinu i plyn a výhodné ceny chceme pro naše zákazníky udržet co nejdéle. V dohledné době plošné úpravy ceníků nepřipravujeme. Upravovali jsme pouze na začátku dubna ceny fixovaných produktů, ale ty se upravují často – v závislosti na aktuální situaci na trhu,“ říká mluvčí ČEZ Roman Gazdík.
„Pro dlouhodobé zákazníky nezdražujeme, naopak pro ně držíme dlouhodobě stabilní cenu. Je to umožněno tím, že elektřinu nakupujeme postupně a dopředu, což nám i za aktuálně nepříznivých okolností na energetických burzách umožňuje držet pro zákazníky stabilní ceny. Menší skupina zákazníků, jimž letos končí fixace cen, musí ale počítat s nárůstem ceny, neboť ceny energií za poslední tři roky významně vzrostly,“ říká mluvčí E. On Martina Slavíková. „Ke zvýšení ceny komodity u produktů s fixovanou cenou přistupujeme od dubna proto, že ceny elektřiny na roky 2022, 2023 a 2024 od začátku roku kontinuálně rostou a pro rok 2022 je cena na 59 eur za megawatthodinu. V minulém roce se cena dodávky na 2021 obchodovala v průměrné ceně 44 eur za megawatthodinu,“ říká Hana Novotná z Bohemia Energy.

V pozadí jsou emisní povolenky

Elektřinu na burze k 60 eurům (tedy zhruba 1 550 korunám) za megawatthodinu tlačí zejména zdražující se emisní povolenky. „Obchodníci se navíc již začínají připravovat na očekávaný pokles nabídky na klíčovém německém trhu. V Německu letos uzavřou v jádře 4 254 megawattů a posledních 4 285 megawattů v roce 2022. Ve výrobě to představuje zhruba 70 terawatthodin elektřiny, což je zhruba spotřeba Česka,“ říká analytik ENA Jiří Gavor.
K tomu ještě přibývá odstavování uhelných elektráren. „A na druhé straně je zde očekávání růstu poptávky v souvislosti s koncem pandemie a ekonomickým oživením. Na ceny nad 60 eur za megawatthodinu si budeme muset zvyknout,“ dodává Gavor, který působí i jako ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií. „Prozíraví a finančně silní dodavatelé si dokážou nakupovat elektřinu s dostatečným předstihem, a proto největší vlnu nevyhnutelného zvýšení koncových cen elektřiny očekávám až ke konci roku. Je to vše ale věcí obchodní strategie, část produktů bude zvyšována už v průběhu roku,“ dodává Gavor.
Pro odběratele tak zůstává otázkou, zda si „pojistit“ aktuální ceny. Pokud například zákazník zvolí fixaci na dva nebo tři roky, bude mít jistotu, že bude za silovou elektřinu platit stejně, i když ceny na burze porostou. Pokud však ceny klesnou, vyjde z toho hůř.
Někteří dodavatelé nabízejí tarif, který kopíruje velkoobchodní ceny, obchodník si k němu jen připočítá svou marži. Jde například o tarif Energie A++ od Bohemia Energy. Zákazníci si musejí dát pozor, protože ho nelze srovnávat s ostatními nabídkami. Zákazník nemá garanci ceny do budoucna. V případě rostoucích cen na trhu se to může jevit jako nevýhoda, ale při poklesu je to jasná výhoda. A navíc. Zatímco běžné tarify ukazují ceny do budoucnosti, u tarifů, kde se odvíjí od velkoobchodního trhu, lze určit cenu jen za minulé období. Vzhledem k loňskému propadu cen vypadá opticky levnější.
„U nabídek upozorňujeme, že uvedené ceny odrážejí stav na velkoobchodním trhu za posledních uzavřených 12 kalendářních měsíců a slouží pro modelové znázornění kalkulace a že historické ceny nejsou zárukou cen budoucích. Výhodou pro zákazníky je, že přesně vědí, kolik platí dodavateli a kolik za komoditu. Její cenu totiž dodavatel neovlivní a cena za jeho služby se s cenou komodity nemění,“ říká Novotná.

Češi jsou uprostřed Evropy

Ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda upozornil, že české domácnosti platí v době pandemie za elektřinu nejvíce v celé Evropě. Týká se to přepočtu podle parity kupní síly měny, který umožňuje mezinárodní srovnání a zohledňuje ekonomickou úroveň jednotlivých států. Až do konce roku 2018 byla elektřina v Česku podle tohoto přepočtu levnější než v Německu, od té doby je to naopak. A rozdíl se navíc postupně prohlubuje. Pokud se platby přepočtou měnovým kurzem, jsou ceny elektřiny pro české domácnosti zhruba na úrovni evropského průměru, vyplývá ze statistik Eurostatu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás