"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi slaví se soláry úspěchy jinde než doma

Češi slaví se soláry úspěchy jinde než doma

Češi slaví se soláry úspěchy jinde než doma

Česká energetická skupina Solek, která se specializuje na stavbu fotovoltaických elektráren, dokončuje v Chile výstavbu čtyř solárních elektráren s celkovou kapacitou 31,4 megawattu (MW). Náklady dosáhly 22 milionů dolarů (465 milionů korun). 

Elektrárny se nacházejí v regionu střední Chile kolem hlavního města Santiaga. V současné době jsou všechny elektrárny již připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi. Do roku 2023 chce Solek v Chile postavit minimálně 110 megawattů fotovoltaik za 85 milionů dolarů (asi 1,8 miliardy korun).

Česko soláry nepodporuje

Pokračuje tak paradoxní stav, kdy Češi staví více solárních zdrojů v zahraničí než doma. Důvodem je chybějící podpora ze strany státu, který stále řeší rozpočtovou zátěž z chybně nastavených výkupních cen před 12 lety. ČR přitom bude muset reagovat na unijní závazek zvyšovat podíl energie z obnovitelných zdrojů i pokračující útlum uhelné energetiky.

Přes 87 MW

Solek Holding SE je energetická společnost podnikající v obnovitelných zdrojích energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile, k dalším lokalitám realizovaných fotovoltaických parků patří Česká republika, Slovensko či Rumunsko.

Od svého založení skupina Solek realizovala více než dvě desítky projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW. Nyní má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 360 MW. Současnou strategií je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale i vlastnit a provozovat.

Fotovoltaika v tuzemsku nepřibývá

V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Podle dat Energetického regulačního úřadu bylo na konci prvního pololetí loňského roku v ČR instalováno asi 2050 MW zdrojů, které energii ze slunce vyrábějí.

Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to z 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás