"Celorepubliková energetická osvěta"

Nové obnovitelné zdroje mají dostat za sedm let až 100 miliard Kč, solárníci pak novou daň

Nové obnovitelné zdroje mají dostat za sedm let až 100 miliard Kč, solárníci pak novou daň

Nové obnovitelné zdroje mají dostat za sedm let až 100 miliard Kč, solárníci pak novou daň

Nové tuzemské obnovitelné zdroje budou mít v nejbližších sedmi letech z evropských fondů k dispozici kolem 100 miliard korun. Na konferenci Solární energie a akumulace v ČR to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. V Česku podle něj neexistuje podporovanější zdroj než právě obnovitelné zdroje. 

Ministerstvo průmyslu už také podle ministra nelpí na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele zákona. Řešením má být nicméně nová solární daň.

V solárech je budoucnost

Podle Havlíčka je nezpochybnitelné, že solární energetice a obnovitelným zdrojům obecně spolu s jadernou energetikou patří budoucnost českého energetického mixu. Jako jasný příklad označil strategii, kterou minulý týden představila polostátní energetická společnost ČEZ.

Firma oznámila, že plánuje do roku 2030 vybudovat obnovitelné zdroje o výkonu 6000 megawattů, převážně fotovoltaické elektrárny v ČR. Jde zhruba o trojnásobek výkonu Jaderné elektrárny Dukovany. Uhlí naopak čeká útlum.

Předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář doplnil, že solární průmysl je připraven zastávat klíčovou roli ve změně energetiky. „Nepůjde to ale za současného nevyzpytatelného investorského prostředí, bez stability a jasného politického závazku. Místo toho, abychom plánovali budoucnost, v Česku řešíme 11 let staré záležitosti kolem přiměřenosti podpory starých zdrojů,“ dodal.

Přes deset let staré břímě

Havlíček podotkl, že mezi roky 2010 až 2030 bude provozovatelům obnovitelných zdrojů vyplacen až bilion korun, z toho 570 až 580 miliard Kč solárním elektrárnám. Důvodem je především podpora v souvislosti s takzvaným solárním boomem před více než deseti lety.

Mantinely dalšího rozvoje obnovitelných zdrojů v ČR má mimo jiné stanovit novela zákona o podporovaných zdrojích, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně. Návrh novely schválila vláda na konci loňského dubna. Vášně tehdy vzbudil její rozdílný přístup k povolené ziskovosti jednotlivých obnovitelných zdrojů energie. U solárních zdrojů vláda na jednání upravila přípustnou výši vnitřního výnosového procenta (IRR) z původně navrhovaných 8,4 procenta na 6,3 procenta.

Havlíček však už na nízké povolené ziskovosti solárních elektráren v navrhované novele zákona nelpí a plánuje stanovit rozpětí pro povolený výnos mezi 8,4 až 10,6 procenta.

Vláda chce soláry znovu zdanit

„Z mého pohledu by se to u solárních elektráren mělo blížit těm 8,4, naopak ty ostatní zdroje by mohly být o něco vyšší,“ uvedl ministr na konferenci. Řešením podle něj bude také plánovaná desetiprocentní solární daň. Na ní je podle jeho slov mezi parlamentními stranami všeobecná shoda.

Solární daň znamená odvod z tržeb za prodej elektřiny, jež má pevně stanovenou dotovanou výkupní cenu. Tuzemské solární elektrárny spuštěné v letech 2009 a 2010 platily speciální odvod ve výši 26 procent už v letech 2011 až 2013. Těm z roku 2009 byl poté zrušen a nyní by se jim daň zvedla z nuly na deset procent. Elektrárny spuštěné v roce 2010 platí i nyní desetiprocentní odvod, ten by se jim s novelou zvýšil na 20 procent. Změna by mohla vlastníkům těchto zdrojů sebrat minimálně pět miliard korun ročně.

O krok blíž k aukcím

Havlíček dnes dále uvedl, že ministerstvo průmyslu při projednávání novely také zaujme neutrální stanovisko k možnému zapojení solárů do plánovaných energetických aukcí a k otázce akumulace.

Celkové náklady na takzvané podporované zdroje energie (POZE) v posledních letech každoročně činí přes 40 miliard korun. Předloni to bylo 45,4 miliardy Kč, solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun. Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 385 miliard korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás