"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi pocítí výrazné zdražení elektřiny a zemního plynu

Češi pocítí výrazné zdražení elektřiny a zemního plynu

Češi pocítí výrazné zdražení elektřiny a zemního plynu

Vývoj velkoobchodních cen energií není pro peněženky českých domácností příznivý. Elektřina na burze výrazně zdražuje a koncoví odběratelé to na svých účtech poznají ještě letos.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy platí Češi za elektřinu nejvyšší cenu v celé Evropě. Došel k tomu přepočtem podle kupní síly, což je nejpřesnější ukazatel. Navíc se očekává, že elektřina bude českým domácnostem nadále dramaticky zdražovat, píše Kovanda v Haló novinách.

Podle odhadů elektřina a plyn zdraží až o deset procent, a to již ve druhé polovině letošního roku. Vlna zdražování pak bude pokračovat i začátkem roku příštího. Průměrná česká domácnost by si mohla připlatit až o 1400 Kč více za elektřinu a kolem 1000 Kč za plyn.

České domácnosti platily podle Haló novin v roce 2020 v průměru 4,66 Kč za kilowatthodinu. Podle indikátoru cenových rozdílů, který umožňuje mezinárodní srovnání, jde o nejvyšší cenu v rámci Evropy. Jedná se o skoro jednu pětinu vyšší cenu, než jaké čelí po přepočtu dle parity kupní síly měny domácnosti v zemi s druhou nejvyšší cenou elektrické energie v EU.

V Němečku přechází na obnovitelné zdroje

V Německu dochází nejen k přechodu na obnovitelné energie, ale do roku 2022 bude ukončen i provoz všech jaderných elektráren. Přesto v porovnání s Čechy Němcům elektřina nezdražuje. Elektřina vyšla tuzemským domácnostem dráž než těm německým dokonce i bez přepočtu dle parity kupní síly měny. „V Česku loni bez tohoto přepočtu stála kilowatthodina dle Eurostatu v uvedeném pásmu roční spotřeby průměrně 0,18 eura. V Německu to bylo 0,17 eura,“ uvádí Haló noviny.

Vyplatí se fixace

V současné situaci se vyplatí ceny na trhu pravidelně sledovat a porovnávat nabídky konkurence. Domácnostem k tomu poslouží nejrůznější online dostupné srovnávače. Nečekaným výkyvům mohou spotřebitelé předejít zafixováním cen, třeba i na 36 měsíců. S tím, jak se jednotlivá odvětví průmyslu začnou dostávat z koronavirové pandemie, poroste dále poptávka po energetických komoditách a s ní i její ceny.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás