"Celorepubliková energetická osvěta"

Češi fandí obnovitelným zdrojům více, než si média a politici myslí

Češi fandí obnovitelným zdrojům více, než si média a politici myslí

Češi fandí obnovitelným zdrojům více, než si média a politici myslí

Většina Čechů podporuje obnovitelné zdroje, naopak k jaderné energetice je její postoj rozporuplný. Uhelnou energetiku většina společnosti odmítá. Vyplývá to z několika průzkumů z posledních čtyř let, které na ČRo Dvojka citoval sociální a environmentální psycholog Jan Krajhanzl z Katedry environmentálních studií fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Kladný vztah k obnovitelným zdrojům, jako jsou větrné, vodní nebo fotovoltaické elektrárny, projevuje v průzkumech opakovaně okolo 75 procent Čechů. Jaderné zdroje pak českou veřejnost relativně rozdělují.

Část veřejnosti odmítá jaderné zdroje a část se jim kloní. Podporu uhelným zdrojům pak v průzkumech vyjadřovalo mezi 10 a 20 procenty respondentů, tedy velmi menšinový segment společnosti.

Mediální mýty

Podle Krajhanzla je zřejmý rozdíl mezi tím, jak o podpoře obnovitelných zdrojů mezi Čechy referují média nebo politici a jaká skutečně je. V některých redakcích stále přetrvávají o obnovitelných zdrojích určité mýty, které je staví do více kontroverzní polohy, než jak je vnímá česká veřejnost.

„Vlastně z toho mám pocit, že česká veřejnost je v tomto tématu dále. Ať už se ptáte třeba na fotovoltaiku, ptáte se na větrné zdroje, nebo na malé vodní nebo dokonce i velké zdroje, tak vlastně česká veřejnost se k tomu staví spíše vstřícně, jsou tam nějaké rozdíly, ale nejsou velké,“ uvedl Krajhanzl.

Češi mají velmi pozitivní vztah k přírodě

Češi mají podle něj ve vztahu k přírodě, ke krajině a k životnímu prostředí vlastně velmi pozitivní sentiment. Téma přírody je podle průzkumů považované mezi Čechy v médiích za ještě důležitější než zdraví. zatímco o přírodu na prvním místě vyjadřuje zájem 80 procent Čechů, o články týkající se zdraví o něco méně a o témata spojená s životním prostředím se zajímá 76 procent lidí.

„To ukazuje, že se česká veřejnost v řadě témat v médiích vlastně nepotká. Jako někoho zajímá bulvár, většinu lidí ne. Mimochodem jenom menšinu lidí spíš zajímají politická témata, ale ta příroda vlastně zajímá více či méně všechny,“ dodal.

Témata ochrany české krajiny, životního prostředí nebo ochranu klimatu sice některé politické strany před letošními volbami akcentují, ale podle Krajhanzla je poptávka veřejnosti daleko vyšší. Je to hozená rukavice, kterou nikdo nezvedl dostatečně viditelným nebo jasným způsobem, uzavřel.

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás