V Česku vzrostl podíl elektřiny z uhlí, fotovoltaika stagnuje
Více než třetina elektřiny vyrobené v Česku pochází i letos v létě stále z uhlí. V letošním červenci se hnědé a černé uhlí podílelo na tuzemské produkci elektřiny z 36,7 procenta, což je téměř o deset procentních bodů více než před rokem. Informace vychází z dat evropské ENTSO-E Transparency Platform.
Elektrárny spalující uhlí patří k největším znečišťovatelům v Česku. Evropské i české energetické cíle počítají s tím, že spalování uhlí čeká útlum, analytici uvádějí, že kvůli vysokým cenám emisních povolenek může nastat už za několik málo let. Zatím útlum nepřichází a kvůli povolenkám jen rostou ceny pro zákazníky.
Malý výkon solárů
Vysoké ceny silové elektřiny v letošních letních měsících podle analytiků ukazují, že v soustavě je nedostatek výkonu těch zdrojů, které mají nízké variabilní náklady, tedy typicky obnovitelné zdroje jako voda a vítr. Do výroby se tedy musí zapojovat i ty zdroje, které do svých výrobních nákladů zahrnují i cenu emisní povolenky, která je v dosud nevídaných úrovních přes 50 eur za tunu oxidu uhličitého. Namísto, aby vysoká cena povolenky vyřazovala fosilní zdroje z trhu, tak naopak zvyšují cenu pro koncové zákazníky z řad domácností a průmyslu.
Podíl jaderných zdrojů na výrobě elektřiny v ČR letos v červenci činil 33,6 procenta, podíl hnědého uhlí 32,4 procenta, plynové zdroje dodaly 11,1 procenta, solární elektrárny pět procent, vodní elektrárny 4,5 procenta a černé uhlí 4,3 procenta. Podíl solárních zdrojů byl letos o 0,2 % nižší než loni.
ČEZ a Tykač
Mezi největší provozovatele uhelných elektráren patří skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače a polostátní ČEZ. Největšími znečišťovateli jsou dlouhodobě elektrárny Počerady a Chvaletice.
Podle vlády by český energetický mix měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033. Vláda v květnu vzala doporučení Uhelné komise na vědomí, o datu ale nehlasovala. Podíl obnovitelných zdrojů v Česku přitom během posledních osmi let spíše stagnuje kvůli malé podpoře státu.
Výroba z uhlí rostla i v Německu
V červenci vzrostl meziročně podíl výroby elektřiny z uhlí také v sousedním Německu, a to z loňských 21,1 procenta na 28,7 procenta. Podíl fotovoltaiky ale narostl na více než 18 procent.