"Celorepubliková energetická osvěta"

Výstavba jaderných elektráren v Evropě se zpozdila o víc než deset let

Výstavba jaderných elektráren v Evropě se zpozdila o víc než deset let

Výstavba jaderných elektráren v Evropě se zpozdila o víc než deset let

Na území Evropské unie se v současnosti budují čtyři jaderné bloky a všechny nabraly citelné zpoždění, které většinou přesahuje deset let. Navíc se výrazně navýšila jejich cena.

Cestou rozšiřování jaderných zdrojů namísto větší podpory rozvoje těch obnovitelných hodlá jít i Česká vláda, která počítá se zprovozněním nového bloku v Dukovanech v roce 2036. Odborníci již nyní označují tento plán za nereálný, stejně jako odhadovanou cenu 160 miliard korun. V současnosti mají podle serveru Deník.cz po jednom rozestavěném reaktoru ve Finsku a ve Francii a dva na Slovensku v Mochovcích. Právě tam jsou nyní nejblíže ke spuštění.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku elektrárny v Mochovcích začala už před rokem 1989, ale v 90. letech byla zastavena. Znovu stavět se začalo až v roce 2008. Ambiciózní plán počítal s tím, že třetí blok se rozjede v roce 2012 a čtvrtý o rok později. Hotovo však není ani dnes.

Dvojnásobná cena

Třetí blok v Mochovcích už má ovšem nyní všechna potřebná povolení a zkoušky a mohlo by se do něj zavážet palivo. Při dodržení současných scénářů by tak na konci letošního roku mohl dodat do sítě první elektřinu. Čtvrtý blok by ji mohl vyrábět o dva roky později. Cena obou bloků, která se původně blížila třem miliardám eur, je nyní už okolo šesti miliard. A konečný účet je stále otevřený. Za tuto sumu vzniknou dva jaderné bloky o výkonu 1040 megawattů. Provozovány by mohly být až do roku 2083.

Zpoždění přes deset let
Ani 13 let od započetí výstavby není stále dokončen nový blok francouzské jaderné elektrárny Flamanville. Vedení francouzské státní elektrárenské společnosti nyní hovoří o tom, že tento nový zdroj začne plně fungovat v roce 2023. Podle původních plánů ovšem mělo být hotovo už v roce 2012.
Jaderný blok Olkiluoto 3 ve Finsku se staví od roku 2005 a podle původních předpokladů měl být hotový v roce 2009. Podle odborníků má však nyní problémy v nejaderné části technického zařízení a spuštěn by měl být v roce 2022.

Jen dvě nové elektrárny

V loňském a letošním roce se tak podařilo v Evropě spustit pouze dvě nové jaderné elektrárny, a to v Bělorusku a Rusku. Oba nové bloky mají výkon přes 1000 megawattů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás