"Celorepubliková energetická osvěta"

Odstavená uhelná elektrárna obnovila provoz

Odstavená uhelná elektrárna obnovila provoz

Odstavená uhelná elektrárna obnovila provoz

Týdeník Ekonom ve svém článku zveřejněném devátého září zmiňuje obnovený provoz britské zastaralé uhelné elektrárny West Burton A, kterou provozuje francouzská energetická společnost EDF. Důvodem je nízká výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a vysoké ceny zemního plynu. Ten má v britském energetickém portfoliu významné místo.

„Dvě jednotky pomohly stabilizovat přenosovou soustavu a zabezpečit dodávky,“ potvrdil podle stanice Sky News mluvčí EDF. Ekonom uvádí, že britský síťový operátor National Grid ESO plánuje, že přestane kupovat elektřinu vyrobenou z uhlí nejpozději v roce 2024. V energetickém mixu britských ostrovů představovalo uhlí před pěti lety zhruba jednu čtvrtinu vyrobené elektřiny. Vloni už to bylo pouze 1,6 %. Kvůli vysokým cenám zemního plynu hrozí, že využití uhlí ve výrobě elektřiny opět vzroste.

Na vině je bezvětří

E15 v souvislosti s tímto tématem zmiňuje, že země se rozhodla vzít na milost záložní zdroj energie v podobě uhlí proto, že větrné elektrárny kvůli teplému počasí nevyrábějí obvyklé množství energie. Bezvětří je způsobeno brázdou vysokého tlaku na severozápadě kontinentu. Turbíny vyrábějí pouze necelých pět procent elektřiny. Loňský průměr byl okolo 18  %. Východiskem pro Británii není ani dovoz elektřiny, protože situace dopadá i na další země. Účty za energie tak hodně přispívají k růstu inflace.

Stará elektrárna Anglii nespasí, říká investor

Podle investora do fotovoltaických elektráren Zdeňka Zemka jedna zastaralá uhelná elektrárna nemůže spasit anglickou ekonomiku, která je několikanásobně větší než česká. „Je potřeba hledat ekologická řešení v podobě pojistek proti výkyvům výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a investovat do čistší energie. Obnova elektráren jako West Burton A není tou správnou cestou k uhlíkové neutralitě,“ uvedl Zemek pro web Občane zaplať

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás