"Celorepubliková energetická osvěta"

Uhelné elektrárny zavřou nebo přestaví. Cena? Přes 20 miliard

Uhelné elektrárny zavřou nebo přestaví. Cena? Přes 20 miliard

Uhelné elektrárny zavřou nebo přestaví. Cena? Přes 20 miliard

Po 40 letech byla definitivně odstavena hnědouhelná elektrárna Mělník III. Zbylé dvě elektrárny z technologického komplexu jsou zatím v provozu. Mělník I a II ale čeká proměna na ekologičtější provoz. Do roku 2030 zde skončí uhelné zdroje úplně, píše deník Náš region Mělnicko.  

Generální ředitel provozovatelské společnosti Energotrans Miroslav Krpec sdělil, že od uvedení do provozu v roce 1981 byl Mělník III s instalovaným výkonem 500 MW největším uhelným blokem v tuzemsku.

Naposledy dodával Mělník III energii do sítě letos v únoru. Poté už elektrárna nevyráběla a aktuálně je vyřazena z české zdrojové základny. Následovat bude postupná demontáž technologií a likvidace provozních kapalin s tím, že některé látky i součásti ještě využijí další elektrárny. Energotrans je součástí koncernu energetické společnosti ČEZ.

Snížení emisí bude stát desítky miliard

Náš region Mělnicko informuje, že celková investice, která by měla zajistit snížení emisí, může od letošního roku do roku 2030 vyšplhat na 20 až 30 miliard korun. Podle místopředsedy představenstva ČEZ Pavla Cyraniho mají měrné emise na výrobu elektřiny a tepla klesnout na méně než polovinu oproti současnému stavu.

„S ohledem na velikost mělnického zdroje a jeho důležitost pro Prahu budeme právě tam směřovat největší podíl plánovaných investic do modernizace teplárenství,“ uvedl Cyrani. ČEZ plánuje v příštích letech sumární investice do přeměny teplárenských lokalit na nízkoemisní ve výši kolem 30 až 40 miliard Kč.

V roce 2026 by měl v mělnické elektrárně začít fungovat první paroplynový zdroj, následovat má odstavení elektrárny Mělník II. Na rok 2030 je plánováno odstavení elektrárny Mělník I. ČEZ prověřuje možnosti využití dalších bezemisních technologií jakými jsou kotle na biomasu, technologie využívající vodík nebo tepelná čerpadla s akumulací tepla. V komplexu elektráren má rovněž vzniknout zařízení na energetické využití odpadu, takzvané ZEVO. Mělnická elektrárna dodává teplo do Prahy, Mělníka či Neratovic. Celkem pokrývá zhruba 250 tisíc domácností.

Fotovoltaika jako čistší alternativa

Alternativou pro draze zaplacenou přestavbu může být fotovoltaika a solární elektrárny. „Má-li stát rekonstrukce 20 miliard, pak se za tyto peníze postaví 1000 MW fotovoltaická elektrárna s mnohem nižšími provozními náklady. Navíc výhodou tohoto čistého zdroje energie je jeho možné rozložení po celé republice, a s tím související eliminace distribučních nákladů,“ uvádí pro Občane zaplať Zdeněk Zemek, majitel ocelářského holdingu Z-Group.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás