"Celorepubliková energetická osvěta"

Hodina sluneční energie pokryje celoroční potřebu planety

Hodina sluneční energie pokryje celoroční potřebu planety

Hodina sluneční energie pokryje celoroční potřebu planety

Kdybychom se mohli stiskem kouzelného tlačítka přesunout v čase do budoucnosti, solární energie by jistě hrála nezastupitelnou roli jako zdroj elektřiny pro domácnosti. Asociace pro solární energetiku (SEIA) vnímá důležitost sluneční energie nejen v budoucnosti, ale i její přítomnosti, píše na svých stránkách Forbes, který přináší překvapivé informace ze světa fotovoltaiky.

Forbes píše, že v roce 2020 zaznamenala solární energie pouze ve Spojených státech 37% růst. Pro dalších 5 let se přitom předpokládá, že bude instalováno o 42 % více solárních systémů, než tomu bylo mezi lety 2016 až 2020.

Překvapivá fakta o síle slunce

Solární energie je dostupnější, než si myslíte: Každou hodinu působí na Zemi dostatek sluneční energie pro celoroční potřebu naší planety.

Solární energie je levná: Solární energie není jen čistá energie, ale je také levná – podstatně levnější než uhlí, nafta, jaderná energie, zemní plyn a fosilní paliva. Na americkém trhu se pohybujeme na čtyřech centech za kilowatthodinu.

Čína je světovým lídrem ve využívání sluneční energie: V první polovině roku 2017 údajně Čína nainstalovala 24,4 GW solárních energetických systémů, což by stačilo pro napájení více než 4 milionů amerických domácností.

Solární energie je dobře dostupná: Solární elektrárny jsou schopné snadno a rychle využívat a ukládat sluneční energii tak, jak toho není schopen žádný jiný zdroj energie, včetně fosilních paliv.

Solární energetika v číslech

Forbes přináší několik zajímavých čísel o solární energii:

231 474: Počet lidí, kteří jsou v současné době zaměstnáni v solárním průmyslu

108,7 GW: Množství sluneční energie instalované v USA

25,3 miliardy: Hodnota solárního trhu USA v roce 2020

Více než 4%: Podíl elektřiny pocházející ze sluneční energie ve Spojených státech. Číslo je více než 80 krát vyšší, než před deseti lety

30 %: Podíl výroby elektřiny, ve kterou solární průmysl doufá, že dosáhne do roku 2030

10 000 a více: Počet amerických firem, podnikajících ve fotovoltaice

398,3 MW: Množství sluneční energie spotřebované do roku 2019 společností Apple, Amazon (369 MW), Walmart (331 MW), Target (284,8 MW) a Google (245,3 MW)

42 %: Průměrný roční růst trhu se solární energií za posledních 10 let

324 GW: Množství solární energie, která bude instalována v příštích 10 letech. Jde o trojnásobek množství instalovaného do roku 2020

3 060 407: Počet systémů se solární energií instalovaných v USA

122 milionů tun: Počet každoročně snižovaných emisí uhlíku. Číslo odpovídá 27 milionům vozidel mimo silnici, 14 miliardám galonů nepoužitého plynu, 2 miliardám vysazených stromů a 31 zavřeným uhelným elektrárnám

18,9 milionu: Počet amerických domácností, poháněných sluneční energií

36 %: Procento poklesu ceny solární fotovoltaiky za posledních pět let

13,4 %: Předpoklad podílu počtu amerických domácností fungujících na solární fotovoltaické systémy do roku 2030

75 sekund: Rychlost, s jakou byl v roce 2020 instalován nový solární projekt

32 394 MW: Množství solární kapacity pro Kalifornii, která je lídrem ve fotovoltaice. Následuje Texas s 11 063 MW. Florida se umístila na třetím místě se 7 681 MW. Severní Karolína a Arizona uzavírají pět největších lídrů v oblasti solární energie v zemi

Sluneční energie jako úspora nákladů i pojistka před blackouty

Anne Hoskinsová, hlavní ředitelka společnosti Sunrun, předního národního poskytovatele domácích solárních systémů, akumulátorů a energetických služeb, pro Forbes uvádí, že solární energie je tou správnou cestou, pokud hledáte úsporu nákladů a podporujete svět čistší energie.

„S růstem nákladů na elektřinu a častějšími výpadky elektřiny, hledají Američané spolehlivější alternativy. Domácí solární baterie poskytují domácnostem kontrolu nad náklady na energii, umožňují udržovat energii pro případ kritické potřeby z důvodu výpadků sítě a poskytují způsob, jak se podílet na přechodu k čistší budoucnosti,“ uzavírá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás