"Celorepubliková energetická osvěta"

Za zdražování elektřiny mohou spekulanti a politici, jiný důvod k němu není

Za zdražování elektřiny mohou spekulanti a politici, jiný důvod k němu není

Za zdražování elektřiny mohou spekulanti a politici, jiný důvod k němu není

Za současné prudké zdražování elektřiny mohou spekulanti a politici, jiný racionální důvod ke zvyšování cen není. K situaci podle komentáře Jana Čížka v listu Naše Praha 9 přispělo otevření přenosových soustav energetických firem, které nařídila EU, nebo vytvoření Evropské energetické burzy EEX.

Zatímco první krok, u kterého EU argumentovala snížením ceny energií kvůli příchodu konkurence, přivedl na trh spoustu přeprodejců typu Bohemia Energy, druhý umožnil, aby cena energie na EEX bezdůvodně rostla vlivem spekulantů. Vznikly tedy různé Bohemia Energy a podobní Písaříkové jen proto, že uposlechli výzvu EU, která jim umetla cestičku. Podle Čížka bylo jasné, že vše může fungovat pouze do doby, kdy bude trh stabilní, protože oni nic nevlastní, pouze spekulují na trhu.

Trefně celý proces popsal majitel českých elektráren Jan Dienstl: „My 1 kWh vyrobíme za 0,15 Kč, pak se tam připočte emisní povolenka za 1,6 Kč a spekulanti navýší cenu pro koncového zákazníka až na 16 Kč.“

K tomu přispívá i evropská burza, kam musí výrobci povinně elektřinu nabízet. Tedy vyrobí ji za 0,15 Kč/kWh, ale koneční uživatelů ji od přeprodejců odebírají mnohem dráž.

Bylo jasné, že tento systém se nebude líbit vlastníkům přenosových soustav, kterým Bohemia Energy a další kazili ceny a trh. A zlé jazyky tvrdí, že tato krize je umělá, aby se trh pročistil a vše se vrátilo zase na začátek. Ovšem s vyšší cenou.

Řešení je vše vrátit do původního stavu. EU ať si dělá, co chce, ale v Česku musí ceny určovat národní regulátor, ne spekulanti v Německu, míní Čížek. Česko by mělo opustit burzu EEX, opustit systém emisních povolenek, distancovat se od Green Dealu a přenosové soustavy vrátit vlastníkům. Voda, elektrika a plyn, uhlí musí být levné pro všechny, toto si musí ohlídat stát a stát musí určovat ceny, říká Čížek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás