"Celorepubliková energetická osvěta"

Nové solární elektrárny rostou jak houby po dešti

Nové solární elektrárny rostou jak houby po dešti

Nové solární elektrárny rostou jak houby po dešti

V Česku bylo v loňském roce instalováno celkem 62 megawattů nových solárních elektráren, což je o pětinu více než v roce 2020. Podle představitelů Solární asociace zvýšený zájem odstartovaly dotace pro rodiny a firmy v kombinaci se zdražováním energií. Současná poptávka ale již naráží na strop kapacit instalačních firem.

Loni bylo podle asociace v Česku připojeno 9321 nových fotovoltaických elektráren, což je o 3028 více než v roce 2020. Nadále dominují menší střešní výrobny, i proto nárůst počtu zprovozněných elektráren téměř o polovinu zvýšil meziročně nově nainstalovaný výkon pouze o 20,6 procenta.

„Instalační firmy měly plné ruce práce hlavně v druhé polovině roku, kdy strmě stoupající ceny elektřiny a události jako krach Bohemia Energy probudily obrovský zájem o domácí fotovoltaiku,“ míní výkonný ředitel Solární asociace Jan Krčmář. Na druhé pololetí připadá celých 58,6 procenta zprovozněných fotovoltaických elektráren.

Stát v loňském roce proplatil celkem zhruba 6500 žádostí o dotaci na výstavbu domácí solární elektrárny z programu Nová zelená úsporám, v roce 2020 jich bylo proplacených 4846, z toho 80 procent žadatelů vsadilo na systém s ukládáním elektřiny do baterie.

Zvýšená poptávka a postcovidové problémy podle asociace zřejmě ještě prodlouží čekací dobu pro instalace na rodinných a obytných domech. Problémem může být třeba nedostatek solárních panelů.

V celé republice je podle dat asociace 41 634 solárních elektráren o celkovém výkonu asi 2200 MW. V Česku instalovaný výkon solárních elektráren od roku 2012 stagnuje nebo roste jen mírně. Při takzvaném solárním boomu se instalovaný objem solárních elektráren v ČR zvýšil za rok víc než čtyřnásobně, a to ze 465 MW ke konci roku 2009 na 1959 MW v roce 2010. Pozůstatkem této doby je každoročně vyplácená podpora.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Máte pár minut?

Podívejte se

Archivy

Sledujte nás